Մենք խստորեն դատապարտում և մերժում ենք Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի սուտ և զրպարտիչ արտահայտությունները, որոնք նա հնչեցրել է 2023 թվականի մարտի 20-ին Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման և մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Հայաստանը, որը հակառակ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների, ամբողջությամբ դուրս չի բերում իր զինված ուժերը Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքներից, դրանով չբավարարվելով՝ ապօրինի կերպով իր զինվորականներին տեղափոխում է Ադրբեջանի տարածք, մշտապես ռազմական սադրանքների է դիմում Ադրբեջանի դեմ, բացառապես հումանիտար նպատակների համար նախատեսված Լաչինի ճանապարհն օգտագործում է Ադրբեջանի բնական ռեսուրսների արտահանման և Ադրբեջանի տարածքների ականապատման համար, վերջին ժամանակներում կեղծավորությամբ և անհիմն կերպով Ադրբեջանին մեղադրում է Եռակողմ հայտարարության դրույթները, ինչպես նաև խաղաղության գործընթացը խախտելու մեջ՝ հաճախ հղում անելով վերոնշյալ փաստաթղթին։
Այն, որ ադրբեջանցիների նկատմամբ զանգվածային էթնիկ զտումների քաղաքականություն վարած, ցեղասպանության ակտեր իրականացրած Հայաստանը մեղադրում է Ադրբեջանին իբր Լաչինի ճանապարհը «փակելու», իբր «էթնիկ զտումներ» և «ցեղասպանություն» իրականացնելու մեջ՝ ոչ այլ ինչ է, քան միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու նպատակ հետապնդող հերթական սուտ:
Անընդունելի է, որ չնայած Ադրբեջանը հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգը առաջ մղելու ջանքերին՝ Հայաստանը, այս գործընթացը ձախողելու նպատակով խաբում է միջազգային հանրությանը` փորձելով ստվեր գցել Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների Լաչինի ճանապարհին անցկացրած օրինական բողոքի ակցիայի վրա, խուսափում է իր պարտավորություններից, այդ թվում՝ ինչպես տեսանք մարտի 20-ին, Հայաստանի տարածքում ԵՄ առաքելության գտնվելու ընթացքում պարբերաբար սադրանքների է դիմում։
Ընդհանրապես, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ ճեպազրույցի ժամանակ արած հայտարարությունները՝ լի անհիմն տարածքային պահանջներով, ցույց է տալիս, որ Հայաստանը դասեր չի քաղել պատմությունից և չի լսել Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի մարտի 19-ի պատասխան հայտարարությունը։

МИД Азербайджана отреагировал на высказывания Мирзояна
Мы решительно осуждаем и отвергаем ложные и клеветнические идеи, высказанные против Азербайджана министром иностранных дел Республики Армения Араратом Мирзояном 20 марта 2023 года во время встречи и пресс-брифинга с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым.
Об этом сообщили Caliber.Az в МИД Азербайджана.
Армения, которая вопреки положениям трёхстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, не полностью выводит свои вооружённые силы с суверенной территории Азербайджана, не довольствуясь этим, незаконно переправляет своих военнослужащих на территорию Азербайджана, совершая постоянные военные провокации против Азербайджана, использует Лачинскую дорогу, предназначенную исключительно для гуманитарных целей, для вывоза природных ресурсов Азербайджана, и минирования территорий Азербайджана, в последнее время лицемерно и необоснованно обвиняет Азербайджан в нарушении положений Трёхстороннего заявления, а также мирного процесса, часто ссылаясь на вышеупомянутый документ.
То, что Армения, проводящая политику массовой этнической чистки против азербайджанцев, совершающая акты геноцида, обвиняет Азербайджан в якобы преграждении Лачинской дороги, в якобы совершении «этнической чистки» и «геноцида» против граждан армянского происхождения, проживающих в Карабахском регионе, - не что иное, как очередная ложь, рассчитанная на то, чтобы ввести международное сообщество в заблуждение.
Недопустимо, что, несмотря на приверженность Азербайджана усилиям по продвижению мирной повестки дня в регионе, Армения с целью подорвать этот процесс обманывала международную общественность, пытаясь бросить тень на правомерную акцию протеста представителей азербайджанского гражданского общества на Лачинской дороге, уклонялась от своих обязательств, в том числе, как мы видели 20 марта, прибегала к очередным провокациям в период нахождения миссии Евросоюза на территории Армении.
В целом, заявления главы МИД Армении Арарата Мирзояна, сделанные им во время брифинга, и полные необоснованных территориальных претензий к Азербайджану, его территориальной целостности и суверенитету, грубо вмешиваясь во внутренние дела Азербайджана, повторяющие заявления МИД Армении от 18 марта, указывают на то, что Армения не извлекла уроки из истории и не прислушалась к ответу МИД Азербайджана от 19 марта.
Призываем Армению вместо того, чтобы продолжать необоснованно обвинять Азербайджан, отвлекать международное сообщество, воздержаться от провокационных шагов и заявлений, опасной риторики, наносящей ущерб обеспечению мира и безопасности в регионе, выполнять взятые на себя обязательства.