Արևմտյան Ադրբեջանի տարեգրություն. Նովրուզի գալը խուճապ է առաջացրել հայերի մոտ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ինչպես հայտնում է Report-ը, «Նովրուզի ավանդույթները Արևմտյան Ադրբեջանում» վերնագրով սյուժեն պատմում է՝ Նովրուզի տոնի հետ կապված մեր ժողովրդի հազարամյա պատմական ավանդույթների մասին, թե ինչպես է Արևմտյան Ադրբեջանի մեր պատմական հողում անցկացվել Գարնան տոնը։
Սյուժեում նշվում է, որ Արևմտյան Ադրբեջանում մինչև 1988 թվականը Նովրուզ Բայրամը համարվում էր գլխավոր տոներից մեկը։ Նովրուզի տոնը գալուն պես, հայերը խուճապի մեջ էին ընկնում: Նրանք, ինչպես բոլոր թուրքական ժողովուրդների հանդեպ, խորը ատելություն էին տածում Արևմտյան Ադրբեջանում ապրող ադրբեջանցիների նկատմամբ։ Նովրուզը, որն Ադրբեջանում ամեն տարի հանդիսավոր կերպով նշվում է պետական մակարդակով, իր ազդեցությունն է թողել նաև թուրքական աշխարհի վրա։ Այս տոնը թուրքական, ադրբեջանական ժողովրդի մեծ պատմությունն է։
Սյուժեն ավարտվում է մաղթանքով. «Շուշայում վառվող Նովրուզի կրակը կրկին կվառվի Արևմտյան Ադրբեջանի մեր օկուպացված հողերում»։

Хроника Западного Азербайджана: Приход Новруза вызывал панику у армян
Как сообщает Report, в сюжете под названием «Традиции Новруза в Западном Азербайджане» рассказывается о тысячелетних исторических традициях нашего народа, связанных с праздником Новруз, о том, как проводился праздник Весны на нашей исторической земле в Западном Азербайджане.
В сюжете отмечается, что в Западном Азербайджане до 1988 года Новруз байрамы считался одним из главных праздников. Когда наступал праздник Новруз, армяне впадали в панику. Они так же, как и ко всем тюркским народам, питали глубокую ненависть к азербайджанцам, проживающим в Западном Азербайджане. Новруз, который ежегодно торжественно отмечается в Азербайджане на государственном уровне, оказал влияние и на тюркский мир. Этот праздник - великая история тюркского, азербайджанского народа.
Сюжет заканчивается пожеланием: «Костер Новруза, разожженный в Шуше, вновь зажжется на наших оккупированных землях в Западном Азербайджане».