Սկսվել է մահմեդականների սուրբ Ռամազան ամիսը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս տարի Ռամազան ամսվա 1-ին օրը գրիգորյան օրացույցով, Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Շամախիի աստղաֆիզիկական աստղադիտարանի տվյալների համաձայ՝ն ընկնում է մարտի 23-ին։
Կովկասի մահմեդականների վարչությունը ֆեթվա է հրապարակել մուսուլմանների համար ծոմ պահելու մասին։
Իսլամական կրոնի համաձայն՝ Ռամազանի օրերին չի կարելի ուտել, խմել, ծխել և այլն: Այս արգելքները չեն վերաբերում երեխաներին, հիվանդներին, հղի կանանց, ճակատում կռվողներին կամ տնից հեռու գտնվողներին:
Ծոմապահությունը սկսվում է Ռամազան ամսին նորալուսնի ժամանակ և տևում է 29-30 օր: Ղուրանում գրված է. «Կերեք և խմեք մինչև լուսաբաց, մինչև այն ժամանակը, երբ սպիտակ թելը կտարբերվի սևից. ապա ծոմ պահեք մինչև գիշեր»:
Ռամազան ամսվա հատուկ օրացույցի համաձայն, որը պատրաստվել է Կովկասի մահմեդականների վարչության կողմից, Նախասահմանման առաջին գիշերը («Ահյայի գիշերը») ընկնում է ապրիլի 19-ին (18-ից 19-ի գիշերը), երկրորդը՝ 21-ին (20-ից 21-ի գիշերը), երրորդը՝ 23-ին (22-ից 23-ի գիշերը) և վերջինը՝ ապրիլի 27-ին։
Շավվա ամսվա (ապրիլի 21) 1-ին օրը՝ Ֆիթրի (Ռամազան) տոնն է։ Նախարարների կաբինետի համապատասխան որոշման համաձայն՝ Ադրբեջանում Ռամազանի տոնը կնշվի ապրիլի 21-ին և 22-ին։

В Азербайджане начался месяц Рамазан
Как сообщает Caliber.Az, 1-е число месяца Рамазан приходится в этом году на 23 марта по григорианскому календарю согласно данным Шемахинской астрофизической обсерватории Национальной Академии Наук Азербайджана.
Управление мусульман Кавказа издало фетву о начале поста для мусульман.
Согласно исламской религии, в светлое время суток во время Рамазана нельзя есть, пить, курить и пр. Эти запреты не относятся к детям, больным, беременным женщинам, тем, кто воюет на фронте или находится вдали от дома.
Пост начинается с новолуния в месяц Рамазан и длится 29-30 дней. В Коране написано: «Ешьте и пейте до рассвета, до того времени, как белая нитка будет отличаться от черной; затем поститесь до ночи».
Согласно специальному календарю месяца Рамазан, подготовленному Управлением мусульман Кавказа, первая ночь Предопределения («Ночь ахья») придется на 19 (ночь с 18 на 19), вторая - на 21 (ночь с 20 на 21), третья - на 23 (ночь с 22 на 23) и последняя - на 27 апреля.
1-е число месяца Шаввал (21 апреля) - праздник Фитр (Рамадан). Согласно соответствующему постановлению кабинета министров, 21 и 22 апреля в Азербайджане будет отмечаться праздник Рамазан.
Отметим, что фетвой Управления мусульман Кавказа (УМК), во время месяца Рамазан, являющегося временем милосердия и сострадания, богоугодными являются организация ифтаров, благотворительность, оказание по мере возможности помощи нуждающимся, бездомным, детским домам и пожилым. Чтение Корана, забота о родителях, занятие просвещением и поклонением считаются самыми большими добродетелями в этом месяце.