«Մենք խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի նկատմամբ Հայաստանի ղեկավարության ագրեսիվ հռետորաբանությունը, որը վերջին օրերին աճում է»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն՝ պատասխանելով տեղական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հարցերին։ Նա նշել է, որ նման հայտարարությունները՝ անտեսելով Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության օրակարգը խթանելու միջազգային ջանքերը, ծառայում են տարածաշրջանում իրավիճակի միտումնավոր սրմանը։
«Ինչպես ցույց է տալիս պրակտիկան, հայկական կողմը, նախքան ռազմական սադրանքներ իրականացնելը, նմանատիպ զանգվածային ապատեղեկատվական արշավ է իրականացնում՝ պատասխանատվությունը ադրբեջանական կողմի վրա դնելու նպատակով։ Հայաստանի ղեկավարության կողմից էթնիկ զտումների և ռազմական հռետորաբանության մեղադրանքը, որը 30 տարի շարունակ իրականացրել է ադրբեջանցիների էթնիկ զտումներ և ջարդեր, օկուպացիայի տակ է պահել մեր տարածքները, ավերել քաղաքներն ու գյուղերը, կեղծավորության հերթական օրինակ է։ Տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է հրաժարվի ագրեսիվ հռետորաբանությունից, դադարեցնի ագրեսիվ գործողությունները, ինչպիսիք են ոտնձգությունը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ և միջամտությունը ներքին գործերին»,- ընդգծել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

МИД: Для установления мира в регионе руководство Армении должно отказаться от агрессивной риторики
«Мы решительно осуждаем нарастающую в последние дни агрессивную риторику руководства Армении в отношении Азербайджана».
Как сообщает Report, об этом заявил начальник Управления пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, отвечая на вопросы представителей местных СМИ. Он отметил, что подобные заявления, игнорирующие международные усилия по продвижению мирной повестки между Азербайджаном и Арменией, служат преднамеренному обострению ситуации в регионе.
«Как показывает практика, армянская сторона, прежде чем совершить военные провокации, проводит подобную массовую дезинформационную кампанию с целью переложить ответственность на азербайджанскую сторону. Обвинение Азербайджана в этнической чистке и военной риторике со стороны руководства Армении, которая в течение 30 лет проводила этнические чистки и массовые убийства азербайджанцев, удерживала наши территории под оккупацией, опустошала города и села, является очередным примером лицемерия. Для установления мира в регионе руководство Армении должно отказаться от агрессивной риторики, прекратить агрессивную деятельность, такую как посягательство на территориальную целостность Азербайджана и вмешательство во внутренние дела», - подчеркнул представитель МИД.