Պետդեպարտամենտ. ԱՄՆ-ը հավատարիմ է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ բանակցություններին
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հերթական ճեպազրույցում հայտարարել է՝ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի մամուլի քարտուղարի տեղակալ Վեդանտ Պատելը։
Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Կարեն Դոնֆրիդը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։
«Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր պետքարտուղարը (ԱՄՆ Էնթոնի Բլինկենը - խմբ.), ուղղակի երկխոսությունը այս խնդրի լուծման և կայուն խաղաղության հասնելու բանալին է: Մենք կշարունակենք աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններին, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ գործընկերների հետ, ինչպես նաև բազմակողմ կազմակերպությունների շրջանակներում»,- հավելել է Պատելը։

Госдеп: США привержены мирным переговорам между Азербайджаном и Арменией
Как передает Report, об этом заявил заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель на регулярном брифинге.
Он напомнил, что помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Карен Донфрид провела телефонный разговор с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
«Как и заявлял ранее госсекретарь (США Энтони Блинкен - ред.), прямой диалог является ключом к решению этого вопроса и достижению прочного мира. Мы продолжим содействовать переговорам между Арменией и Азербайджаном как на двусторонней основе, так и с партнерами, а также в рамках многосторонних организаций»,- добавил Патель.