Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի վերադարձի հայեցակարգը տարածվել է որպես ՄԱԿ-ի պաշտոնական փաստաթուղթ
ՄԱԿ-ի քարտուղարությունը՝ Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի վերադարձի հայեցակարգը տարածել է որպես Անվտանգության խորհրդի, Գլխավոր ասամբլեայի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի պաշտոնական փաստաթուղթ։
Ըստ Ազերթաջի՝ այս մասին հայտարարել է համայնքի մամուլի քարտուղար Ուլվիա Զուլֆիգարը։
Նա նշել է, որ վերադարձի հայեցակարգը, որն ընդգրկում է՝ ներկայիս Հայաստանի տարածքից վտարված ադրբեջանցիների՝ խաղաղ, անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի, նրանց անհատական և հավաքական իրավունքների վերականգնման և պաշտպանության, այդ թվում՝ սեփականության իրավունքի, մշակութային-պատմական ժառանգությոան իրավունքների ապահովման հարցերը, տարածվել է ՄԱԿ-ի բոլոր պաշտոնական լեզուներով՝ (անգլերեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն, չինարեն, արաբերեն և իսպաներեն)՝ զինված հակամարտությունների կանխարգելման, խաղաղության կառուցման, փախստականների իրավունքների պաշտպանության, ռասայական խտրականության արմատախիլ անելու, մարդու իրավունքների խթանման, ցեղասպանության, էթնիկ զտումների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխման վերաբերյալ՝ նշված մարմինների օրակարգի կետերի համաձայն:
Ուլվիա Զուլֆիգարը հավելել է, որ հայեցակարգի որպես պաշտոնական փաստաթղթի տարածումը ՄԱԿ-ում՝ է՛լ ավելի է նվազեցնում Հայաստանի կառավարության հնարավորությունը՝ խեղաթյուրելու Արևմտյան Ադրբեջանի մասին հարցը, խրախուսում է Հայաստանին բանակցություններ սկսել համայնքի հետ և այս հարի վերաբերյալ միջազգային գործընթաց է մեկնարկում։

Концепция возвращения Общины Западного Азербайджана распространена как официальный документ ООН
Секретариат ООН распространил концепцию возвращения Общины Западного Азербайджана в качестве официального документа Совета безопасности, Генеральной ассамблеи, а также Экономического и социального совета ООН.
Как сообщает Азертадж, об этом заявила пресс-секретарь общины Ульвия Зульфигар.
Она отметила, что концепция возвращения, охватывающая вопросы обеспечения прав изгнанных с территории нынешней Армении азербайджанцев на мирное, безопасное и достойное возвращение, восстановление и защиту их индивидуальных и коллективных прав, в том числе прав собственности, культурно-исторического наследия, распространена на всех официальных языках ООН (английский, французский, русский, китайский, арабский и испанский), в соответствии с пунктами повестки дня указанных органов по предотвращению вооруженных конфликтов, миростроительству, защите прав беженцев, искоренению расовой дискриминации, продвижению прав человека, предотвращению геноцида, этнических чисток и преступлений против человечности.
Ульвия Зульфигар добавила, что распространение концепции в качестве официального документа в ООН еще больше сокращает возможности армянского правительства исказить вопрос о Западном Азербайджане, поощряет Армению начать переговоры с общиной и дает начало международному процессу по этому вопросу.
Напомним, что это второй документ Общины Западного Азербайджана, распространенный как документ ООН. Ранее в январе было распространено обращение общины к международному сообществу.