Բայրամով. Բարձր ենք գնահատում իսրայելական ընկերությունների՝ «խելացի քաղաքների» հայեցակարգի իրականացմանը մասնակցելու ցանկությունը
29 Մարտի 2023 16:44
Ադրբեջանը բարձր է գնահատում իսրայելական ընկերությունների շահագրգռվածությունը՝ երկրի ազատագրված տարածքներում «խելացի քաղաքների» հայեցակարգի իրականացման հարցում համագործակցության համար։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ Իսրայելի իր գործընկեր Էլի Քոհենի հետ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ։
«Հակամարտության ավարտից հետո Ադրբեջանը լայնածավալ վերակառուցման և վերականգնման աշխատանքներ սկսեց ազատագրված տարածքներում։ Վերականգնվելու և վերակառուցվելու են 9 քաղաքներ և հարյուրավոր գյուղեր։ Այս նախագծերը հիմնված են «խելացի» քաղաքների հայեցակարգի վրա։ Մենք բարձր ենք գնահատում իսրայելական կողմի շահագրգռվածությունը այս ոլորտում համագործակցության նկատմամբ»,- ասել է Բայրամովը:
Արտգործնախարարը նաև շնորհակալություն է հայտնել Իսրայելին՝ ինչպես 2020 թվականի Հայրենական պատերազմից առաջ, այնպես էլ դրա ընթացքում Ադրբեջանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը աջակցելու համար։

Байрамов: Ценим интерес израильских компаний к сотрудничеству в реализации концепции «умных городов»
29 Марта 2023 12:50
Азербайджан ценит интерес израильских компаний к сотрудничеству в реализации концепции «умных городов» на освобожденных территориях страны.
Как сообщает Report, об этом министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил сегодня по итогам встречи с израильским коллегой Эли Коэном.
«После окончания конфликта Азербайджан развернул на освобожденных территориях широкомасштабные реставрационные и восстановительные работы. Будут восстановлены и реконструированы 9 городов и сотни сел. Эти проекты основаны на концепции "умных" городов. Ценим интерес израильской стороны к сотрудничеству в этой сфере», - сказал Байрамов.
Глава МИД также поблагодарил Израиль за поддержку суверенитета и территориальной целостности Азербайджана, проявленные как до, так и во время Отечественной войны 2020 года.