ԱԳՆ. Փաշինյանի հերթական փորձերը՝ շահարկել իրավիճակը տարածաշրջանում, անընդունելի են
Մարտի 30-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի ժամանակ հերթական անգամ զրպարտիչ հայտարարություններ է արել Ադրբեջանի հասցեին։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով ՀՀ վարչապետի հայտարարությունները: Նա ընդգծել է, որ տարածաշրջանում իրավիճակը շահարկելու Նիկոլ Փաշինյանի հերթական փորձերն անընդունելի են։ «Հայաստանը, ներկայանալով որպես ժողովրդավարական երկիր՝ շարունակում է իր ագրեսիվ գործունեությունը»։
«ՀՀ վարչապետը հերթական անգամ փորձեց սխալ մեկնաբանել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը Լաչինի ճանապարհի հետ կապված միջանկյալ միջոցների վերաբերյալ և մեղադրանքներ հնչեցրեց, թե իբր Ադրբեջանը փակել է Լաչինի ճանապարհը։
Միևնույն ժամանակ, Փաշինյանը բոլորովին անհիմն կերպով օկուպացիա որակեց ադրբեջանական բանակի կողմից առանց որևէ ուժի կիրառման ձեռնարկված վերահսկման միջոցառումները՝ Հայաստանի կողմից Լաչինի ճանապարհից դեպի հյուսիս գտնվող գրունտային ճանապարհների զինամթերքի փոխադրման համար օգտագործումը կանխելու նպատակով։
Հայաստանի անօրինական գործողությունների, մասնավորապես կենդանի ուժի, զինամթերքի, ականների և ռազմական նշանակության այլ միջոցների փոխադրման կասեցումը ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր վերահսկողության տակ գտնվող Ադրբեջանի տարածքում տեղակայված Հայաստանի զինված ուժերին, հանդիսանում է Ադրբեջանի ինքնիշխան իրավունքը և Ադրբեջանը հաստատակամ է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկել այդ ուղղությամբ։
Լաչինի նոր ճանապարհի շահագործման հետ կապված մի քանի ռազմավարական բարձունքների, հիմնական և օժանդակ ճանապարհների, ինչպես նաև Լաչինի շրջանի Ջագազուր և Զաբուխ գյուղերի միջև ընկած սահմանամերձ տարածքների վերահսկողության տակ առնելու մասին տեղեկությունը դժգոհությամբ է ընդունվել Հայաստանի կողմից։
Լավ հայտնի է, որ Փաշինյանի կողմից Ադրբեջանի տարածքում Հայաստանի զինված ուժերի ներկայության հերքումը չի համընկնում իր անմիջական ենթակայության տակ գտնվող հայ պաշտոնյաների և այդ երկրի ՊՆ հայտարարությունների հետ, թե զինված ուժերը դեռևս դուրս չեն բերվել։
Մենք շատ լավ հիշում ենք, թե ինչպես էր հայկական կողմը 30 տարի պնդում, որ իր զորքերը չեն օկուպացրել Ադրբեջանի տարածքները։ Հայաստանի բոլոր այս պնդումների կեղծ լինելը բազմիցս ապացուցվել է, իսկ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը պահանջում էին հայկական զորքերի անվերապահ և անհապաղ դուրսբերումը։ Հայկական կողմը պետք է ամբողջությամբ դուրս բերի իր զինված ուժերը Ադրբեջանի տարածքներից՝ համաձայն եռակողմ հայտարարության և հրաժարվի Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներից։ Միջազգային կազմակերպություններին Ադրբեջան հրավիրելու և մեր երկրի ներքին գործերին միջամտելու փոխարեն Հայաստանը պետք է ձեռնամուխ լինի իր պարտավորությունների կատարմանը։
Անվիճելի փաստ է, որ Հայաստանը վերջին շաբաթներին ուժեղացրել է իր ագրեսիվ հռետորաբանությունը Ադրբեջանի նկատմամբ, մարտի 5-ին և 20-ին սադրանքներ է իրականացրել մեր զինված ուժերի դեմ և լրացուցիչ ուժեր է կուտակում տարածաշրջանում։ Հայտնի է, որ ինչպես 30-ամյա օկուպացիայի ժամանակ, այնպես էլ 2020-ից հետո, Հայաստանը, պատրաստվելով ինչ-որ սադրանքի՝ ողջ պատասխանատվությունը գցում է Ադրբեջանի վրա։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումներ և ցեղասպանություն իրականացնելու մտադրության մասին վարչապետի անհեթեթ հայտարարություններին, ապա պետք է ընդգծել, որ Ադրբեջանը երբեք չի թիրախավորել խաղաղ բնակչությանը, չնայած Հայաստանի կողմից ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչների ջարդերին։ Հայաստանի վարած ահաբեկչության և ջարդերի քաղաքականությունը և գործողությունները արտացոլված են պատմության մեջ փաստերով, և դրա ժխտումը միայն ապացուցում է, որ Հայաստանը մտադիր չէ հրաժարվել նման գործողություններից։
Հայկական կողմի սուտ և սադրիչ հայտարարությունները վկայում են խաղաղ գործընթացը նպատակաուղղված կերպով խաթարելու Հայաստանի մտադրության մասին տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման միջազգային ջանքերի վերսկսման ֆոնին և նման քայլերը պետք է վճռականորեն կասեցվեն», - ասել է Հաջիզադեն։

ПОЛИТИКА  30 Марта 2023 - 14:48
30 марта премьер-министр Армении Никол Пашинян во время заседания правительства в очередной раз выступил с клеветническими высказываниями против Азербайджана.
Как сообщает Caliber.Az, комментируя это глава пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде заявил, что очередные попытки Никола Пашиняна манипулировать ситуацией в регионе неприемлемы. Он подчеркнул, что Армения, выдавая себя за демократическую страну, продолжает свою агрессорскую деятельность.
«Премьер-министр в очередной раз попытался неверно истолковать решение Международного суда о временных мерах относительно Лачинской дороги и выдвинуть обвинения в том, что Азербайджан якобы перекрыл Лачинскую дорогу.
Вместе с тем, Пашинян совершенно необоснованно расценил как оккупацию меры контроля, предпринятые азербайджанской армией без применения какой-либо силы с целью пресечения использования Арменией грунтовых дорог к северу от Лачинской дороги для незаконной деятельности и перевозки боеприпасов. Пресечение незаконных действий Армении, в частности переброски живой силы, боеприпасов, мин и других средств военного назначения для Вооруженных сил Армении на территории Азербайджана, где временно дислоцируется российский миротворческий контингент, является суверенным правом Азербайджана и Азербайджан полон решимости принять все необходимые меры в этом направлении.
Информация о взятии под контроль нескольких стратегических высот, основных и вспомогательных дорог, а также приграничных территорий между селами Джагазур и Забух Лачинского района в связи с вводом в эксплуатацию новой Лачинской дороги была встречена Арменией с недовольством.
Хорошо известно, что отрицание Пашиняном присутствия вооруженных сил Армении на территории Азербайджана не совпадает с заявлениями других должностных лиц Армении, находящихся в его непосредственном подчинении, и с заявлениями Министерства обороны о том, что вооруженные силы все еще не выведены.
Мы прекрасно помним как армянская сторона в течение 30 лет утверждала, что ее войска не оккупировали Азербайджан. Ложность всех этих утверждений Армении неоднократно была доказана, а резолюции Совета безопасности ООН требовали безоговорочного и немедленного вывода армянских войск. Армянская сторона должна полностью вывести свои вооруженные силы с территории Азербайджана в соответствии с трехсторонним заявлением и отказаться от территориальных претензий к Азербайджану. Вместо того, чтобы приглашать международные организации в Азербайджан и вмешиваться во внутренние дела нашей страны, Армения должна заняться выполнением взятых на себя обязательств.
Неоспоримым фактом является то, что в последние недели Армения усилила свою агрессивную риторику в отношении Азербайджана, совершила провокации против наших вооруженных сил 5 и 20 марта, стягивает в регион дополнительные силы. Общеизвестно, что как в период 30-летней оккупации, так и после 2020 года Армения, готовясь к какой-либо провокации, перекладывает всю ответственность на Азербайджан.
Что касается абсурдных заявлений премьер-министра о намерении Азербайджана провести этническую чистку и совершить акт геноцида, то необходимо подчеркнуть, что Азербайджан никогда не целился в гражданское население, несмотря на массовые убийства Арменией мирных азербайджанцев. Политика и действия Армении в отношении террора и массовых убийств запечатлены в истории документально, и отрицание этого лишь доказывает, что Армения не намерена отказываться от подобных действий.
Ложные и провокационные заявления армянской стороны свидетельствуют о намерении Армении целенаправленно подрывать мирный процесс на фоне возобновления международных усилий по установлению мира в регионе, и подобные шаги должны решительно пресекаться», - заявил А.Гаджизаде.
14:22
Как сообщает Caliber.Az, комментируя это глава пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде заявил, что очередные попытки Никола Пашиняна манипулировать ситуацией в регионе неприемлемы. Он подчеркнул, что Армения, выдавая себя за демократическую страну, продолжает свою агрессорскую деятельность.