ԱԳՆ. Ադրբեջանը հավատում է արդարության հաղթանակին
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել մարտի 31-ի՝ Ադրբեջանցիների ցեղասպանության օրվա կապակցությամբ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, հայտարարության մեջ ասվում է. «Այսօր մենք հարգում ենք հայերի կողմից էթնիկ և կրոնական պատկանելության հիման վրա սպանված ադրբեջանցիների հիշատակը, որոնք ենթարկվել են ռասայական խտրականության և էթնիկ զտումների։
105 տարի առաջ՝ 1918 թվականի մարտ-ապրիլին, դաշնակ-բոլշևիկյան զինված ջոկատները, որոնք գործում էին Բաքվի խորհրդի մանդատի ներքո, գազանաբար սպանեցին տասնյակ հազարավոր խաղաղ ադրբեջանցիների Բաքու քաղաքում՝ Շամախիի, Գուբի, Իրավանի, Զանգեզուրի, Ղարաբաղի։ , Նախչըվանի և Կարսի տարածաշրջաններում։ Միայն Գուբայում առանձնակի դաժանությամբ սպանվել է ավելի քան 16 հազար մարդ, ավերվել է 167 գյուղ։ Կովկասի արտակարգ կոմիսար, ազգությամբ հայ Ստեփան Շաումյանը խոստովանել է, որ ադրբեջանցիների ոչնչացմանը մասնակցել են՝ Բաքվի խորհրդի 6000 զինված և Դաշնակցություն կուսակցության 4000 զինվորներ։
Հարգելով մարտի ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, մենք վերահաստատում ենք անպատժելիությանը վերջ դնելու կարևորությունը՝ նման տեսակի անմարդկային հանցագործությունների կրկնությունից խուսափելու համար։ Մենք հավատում ենք, որ արդարության հաղթանակը կարևոր ներդրում կունենա տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատման գործում։ Ադրբեջանն իր հերթին կշարունակի միջոցներ ձեռնարկել մեղավորներին միջազգային իրավունքի շրջանակներում պատժելու համար»։