Ինչպես Ուզբեկստանը դարձավ Հայաստանի «դաշնակիցը» ՀԱՊԿ-ում Արմագիտպրոպի բլոպերներ
Ողջ աշխարհի դեմ վրդովմունքը հայ ժողովրդի «դարավոր իղձերի» անուշադրության և սեփական կարևորության ու բացառիկության հանդեպ հավատի համար՝ երբեմն շեղվում է դեպի ամենաերկայունը, բայց ավելի հաճախ վերածվում է մի իրավիճակի, որը շատ է. տարողունակ բնութագրվում՝ «թեկուզ կանգնի, թեկուզ ընկի» դարձվածքաբանությամբ։ Ուզբեկստանից վիրավորված հայկական քարոզչական լրատվամիջոցները հերթական անգամ անհեթեթ պատմության մեջ ընկան։
Բանն այն է, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում՝ Ուզբեկստանի տրանսպորտի փոխնախարար Աբդուսամաթ Մումինովն ասել է, որ Տաշքենդը աջակցում է Զանգեզուրի միջանցքի գործարկման Ադրբեջանի նախաձեռնությանը։ Նրա խոսքով, այս նախագծի շնորհիվ բազմիցս անգամ կավելանա ուզբեկական ապրանքների փոխադրումը Ադրբեջանի տարածքով։
Իսկ հետո հայերը վիրավորվեցին: Այնքան, որ նրանք գրեցին զայրացած հոդվածը, որտեղ նրանք իրենց ողջ մաղձը թափեցին Ուզբեկստանի վրա: Այո, դա վատ բախտ է. նրանք իրենց զայրույթի մեջ այնքան տարվեցին, որ համաձայնեցին Ուզբեկստանը գրի առնել ոչ միայն որպես ՀԱՊԿ անդամ, այլ նաև որպես Հայաստանի դաշնակից։
Ակնհայտ է, որ նախ՝ արմագիտպրոպի մարտիկները մոռացել են, որ Ուզբեկստանը նույնիսկ սեփական դեսպանատուն չունի Երևանում։ Երկրորդը՝ Ուզբեկստանը երկար տարիներ ՀԱՊԿ անդամ չէ և չի կարող լինել Հայաստանի դաշնակիցը։ Երրորդը, Ուզբեկստանը միշտ և անփոփոխ աջակցել է Ադրբեջանի արդար դիրքորոշմանը։ Այլ կերպ չի կարող լինել՝ մենք դեռ եղբայր-թուրքեր ենք։
Որոշ ժամանակ անց դժբախտ խզբզողը, այնուամենայնիվ, առաջարկեց, որ նրանք սխալվել են, և խմբագիրները սկսեցին տենդագին ծածկել նրանց հետքերը։ Այսպիսով, Մումինովը պարզվեց, որ ԵԱՏՄ-ում դիտորդ երկրի տրանսպորտի փոխնախարարն է և ինչ որ մի ժամանակ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի «դաշնակիցը»։ Այո, անհաջողություն. Google-ը հիշում է ամեն ինչ: Հետևաբար, հիմա ո՞ւմ են պետք նման ուղղումներ, եթե դուք արդեն նստել եք կալոշի մեջ։

Как Узбекистан «союзником» Армении по ОДКБ стал
Обида на весь мир за невнимание к «многовековым чаяниям» армянского народа и вера в собственную важность и исключительность порой выходят боком самому «многострадальному», но еще чаще оборачиваются ситуацией, которую весьма емко характеризует фразеологизм «хоть стой, хоть падай». В очередной раз в несуразную историю угодили армянские пропагандистские СМИ, которые обиделись на Узбекистан.
Дело в том, что в интервью азербайджанским СМИ заместитель министра транспорта Узбекистана Абдусамат Муминов заявил, что Ташкент поддерживает инициативу Азербайджана по запуску Зангезурского коридора. По его словам, благодаря этому проекту перевозки узбекских грузов по территории Азербайджана увеличатся в разы.
И тут армяне обиделись. Да так, что накатали гневную статейку, в которой излили всю свою желчь на Узбекистан. Да вот незадача – в своем гневе они так увлеклись, что договорились до того, что записали Узбекистан не просто в члены ОДКБ, но и в союзники Армении.
Очевидно, что, во-первых, бойцы армагитпропа запамятовали, что у Узбекистана даже нет своего посольства в Ереване. Во-вторых, Узбекистан уже много лет не является членом ОДКБ и союзником Армении никак быть не может. В-третьих, Узбекистан всегда и неизменно поддерживал справедливую позицию Азербайджана. Иначе и быть не может – мы все же братья-тюрки.
Спустя некоторое время горе-писак все же кто-то надоумил, что они допустили ляп, и редакция стала лихорадочно заметать следы. Так Муминов оказался замминистра транспорта страны-наблюдателя в ЕАЭС и когда-то «союзника» Армении по ОДКБ. Да вот незадача – Google ведь все помнит. Поэтому, кому теперь нужны подобные исправления, если вы уже сели в калошу?