26 Մայիսի 2023 17:32
Եվրամիությունը համաշխարհային առաջատար է, որը պատասխանատու է ականազերծման համար և Ադրբեջանի գլխավոր գործընկերն այս ոլորտում:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Ադրբեջանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Միխալկոն հայտարարել է Բաքվում՝ «Ականների սպառնալիքների դեմ պայքար. կայուն զարգացման ուղին» թեմայով ականազերծման միջազգային հումանիտար համաժողովում։
«Մենք հաշվի ենք առնում այն փաստը, որ ականները շարունակում են խլել մարդկանց կյանքերը, և ցավակցություն ենք հայտնում նրանց ընտանիքներին: ԵՄ-ն նաև ամրապնդում է անդամ երկրների համագործակցությունը ականազերծման գործում՝ Ադրբեջանին օգնությունն ու ֆինանսավորումն ավելացնելու համար», - ասել է դեսպանը:
Նա հավելել է, որ ականազերծման գործողություններին աջակցում են նաև ANAMA-ն և տարբեր ոչ կառավարակական կազմակերպություններ։
«Ականազերծումը ենթադրում է, որ նոր ականապատ դաշտեր չեն լինի, և այս առումով պետք է հաշվի առնել Օտտավայի ականների արգելման պայմանագիրը: Ականազերծումը նույնպես շատ կարևոր է հարկադիր վերաբնակների իրենց տներ վերադառնալու համար», - ասել է դեսպանը, հավելելով, որ ԵՄ-ն նույնպես դիտարկում է՝ այս տարածքների վերականգնմանը հետագայում մասնակցելու հնարավորությունը։

Михалко: ЕС - главный партнер Азербайджана в разминировании территорий
Европейский союз является глобальным лидером ответственным за противоминную деятельности и крупным партнером Азербайджана в данной сфере.
Как передает Report, об этом посол ЕС в Азербайджане Петер Михалко заявил на международной гуманитарной конференции по разминированию на тему «Борьба с минными угрозами – путь к устойчивому развитию» в Баку.
«Мы учитываем тот факт, что мины продолжают забирать жизни людей, и мы выражаем соболезнования их семьям. ЕС также усиливает сотрудничество стран-членов, чтобы увеличить помощь и финансирование Азербайджану в разминировании»,- отметил посол.
Он добавил, что противоминная деятельность также поддерживается в АНАМА и различными НПО.
«Разминирование подразумевает, что новых минных полей не будет, и в этой связи нужно брать во внимание Оттавский договор о запрете противопехотных мин. Противоминная деятельность также очень важна для возвращения вынужденных переселенцев в свои дома»,- отметил посол, добавив, что ЕС также рассматривает возможность участия в восстановлении этих территорий в будущем.