Օվերչուկ. շուտով կկայանա Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Հայաստանի փոխվարչապետերի հանդիպումը
Առաջիկայում կկայանա՝ Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Հայաստանի փոխվարչապետների հանդիպումը՝ Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերի շուրջ։
Այս մասին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Մայիսի 25-ին Մոսկվայում տեղի ունեցավ՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպումը։ Հայտնվել է, որ մեկ շաբաթից փոխվարչապետների մակարդակով եռակողմ բանակցություններ են անցկացվելու, որոնց ընթացքում կքննարկվեն տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցեր։
«Այսօր պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ այս աշխատանքային խումբը կհանդիպի շատ մոտ ապագայում։ Քննարկվելիք հարցերը վերաբերում են՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանի անցմանը վերաբերող տեխնիկական մանրամասներին։ Մենք խոսում ենք այն մասին, որ այս սահմանը կունենա անձնագրային, մաքսային և բոլոր տեսակի հսկողություն, որոնք առկա են միջազգային սահմաններում»,- ասել է Օվերչուկը՝ պատասխանելով «Ինտերֆաքս»-ի հարցին։
Նա նշել է, որ կողմերը «այսօր շատ մոտ են ասելու այն մասին, որ մենք կարող ենք վերականգնել երկաթուղային հաղորդակցությունը Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախչըվանի միջև»։
«Հայաստանը ևս հնարավորություն է ստանում ապաշրջափակվել և Նախչըվանի, Սյունիքի, Ադրբեջանի տարածքով շարժվել դեպի Ռուսաստան, ԵՄ այլ երկրներ, հնարավոր է նաև դուրս գալ Իրան»,- հայտարարել է Օվերչուկը

Оверчук: встреча вице-премьеров Азербайджана, РФ, Армении пройдет в скором времени
Встреча вице-премьеров Азербайджана, России, Армении по вопросам разблокирования транспортных коммуникаций на Южном Кавказе пройдет в ближайшее время.
Об этом заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
25 мая в Москве состоялась трехсторонняя встреча лидеров Армении, РФ и Азербайджана в Москве. Сообщалось, что через неделю пройдут трехсторонние переговоры на уровне вице-премьеров, на которых будут обсуждаться вопросы разблокировки транспортных коммуникаций в регионе.
«Сегодня достигнута договоренность, что эта рабочая группа встретится в самое ближайшее время. Вопросы, которые будут рассматриваться, касаются технических деталей, связанных с модальностью пересечения границы между Азербайджаном и Арменией. Речь идет о том, что на этой границе будет паспортный, таможенный и все иные виды контроля, которые существуют на международных границах», - сказал Оверчук, отвечая на вопрос Интерфакса.
Он отметил, что стороны «сегодня очень близко подошли к тому, чтобы говорить о том, что мы можем восстановить железнодорожное сообщение между западными районами Азербайджана и Нахчываном».
«Также и Армения получает возможность разблокирования и движения через Нахчыван, Сюник, Азербайджан в Россию, другие страны ЕС, также можно выходить на Иран», - заявил Оверчук.