Վրաստանն աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ բանակցություններին Վարչապետի հայտարարությունը
Վրաստանն աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ բանակցություններին, ինչը բխում է ինչպես այս երկու երկրների, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանի շահերից։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ վրացական լրատվամիջոցներին հղումով, այս մասին լրագրողներին ասել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովից առաջ։
Ղարիբաշվիլին նշել է, որ Թբիլիսին 44-օրյա պատերազմից հետո իրականացրեց շատ կարևոր և, ըստ էության, առաջին հաջող միջնորդությունը՝ Բաքվի և Երևանի միջև։ Նա նաև ընդգծել է, որ Վրաստանը շատ լավ հարաբերություններ է պահպանում երկու երկրների հետ։
«Վրաստանը չեզոք և անաչառ դիրքորոշում է ընդունում՝ մեր տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ամրապնդման համատեքստում»,- ասել է վարչապետը։
Նույնիսկ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Թբիլիսին բազմիցս հարթակ է առաջարկել՝ Բաքվի և Երևանի հարաբերությունների կարգավորման համար։
Ավելին, Ղարիբաշվիլին ինքը բազմիցս հանդես է եկել հարթակ ստեղծելու գաղափարով՝ խաղաղ հարևանության նախաձեռնությամբ, որի շրջանակներում հնարավոր կլինի լուծել երեք երկրների միջև մշակութային, տնտեսական և այլ հարցեր։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարներ Ջեյհուն Բայրամովը և Արարատ Միրզոյանը՝ երկկողմ հանդիպում են անցկացրել 2022 թվականի հուլիսին Թբիլիսիում։

Грузия поддерживает мирные переговоры между Азербайджаном и Арменией Заявление премьера
Грузия поддерживает мирные переговоры между Азербайджаном и Арменией, что в интересах как этих двух стран, так и региона в целом.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на грузинские СМИ, об этом премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили заявил журналистам перед началом саммита Европейского политического сообщества.
Гарибашвили отметил, что Тбилиси после 44-дневной войны осуществил очень важное и, по сути, первое успешное посредничество между Баку и Ереваном. Он также подчеркнул, что Грузия поддерживает очень хорошие отношения с обеими странами.
«Грузия занимает нейтральную и непредвзятую позицию в контексте укрепления стабильности и мира в нашем регионе», – сказал премьер.
Тбилиси еще во время 44-дневной войны неоднократно предлагал площадку для урегулирования отношений между Баку и Ереваном.
Более того, сам Гарибашвили неоднократно выступал с идеей создания платформы – мирной инициативы соседства, в рамках которой можно было бы решить вопросы культурного, экономического и иного характера между тремя странами.
Напомним, главы МИД Азербайджана и Армении – Джейхун Байрамов и Арарат Мирзоян, в июле 2022 года провели двустороннюю встречу в Тбилиси.