Ինչի՞ մասին են պայմանավորվել Ալիևն ու Փաշինյանը Քիշնևում Հանդիպման մանրամասները
Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած ոչ պաշտոնական հնգակողմ հանդիպումը դրական մթնոլորտում է անցել, Caliber.Az-ին հայտնել են դիվանագիտական աղբյուրները:
«Որոշվել է, որ հուլիսի 21-ին Բրյուսելում կկայանա եռակողմ (Ալիև-Միշել-Փաշինյան) հանդիպում, նույն ժամանակահատվածում տեղի կունենա նաև արտգործնախարարների հերթական հանդիպումը Վաշինգտոնում։ Վաշինգտոնում բանակցությունների առանցքը լինելու է խաղաղության պայմանագիրը»,- հայտնել են աղբյուրները:
Ընդ որում՝ նրանք նշել են, որ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ բանակցություններն ավելի համակարգված են։ «Այսօրվա հանդիպմանը Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ղեկավարների մասնակցությունը, ընդհանուր առմամբ, կրում էր ոչ պաշտոնական բնույթ։ Հիմնական քննարկումներն ընթանում են եռակողմ ձևաչափով՝ Շառլ Միշելի աջակցությամբ։ Հանդիպմանը ևս մեկ անգամ ընդգծվել է խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների ակտիվացման կարևորությունը»:

О чем договорились Алиев и Пашинян в Кишиневе?
Пятисторонняя неформальная встреча на полях саммита Европейского политического сообщества прошла в позитивном ключе, сообщили Caliber.Az дипломатические источники.
«Было решено, что 21 июля в Брюсселе состоится трехсторонняя встреча (Алиев-Мишель-Пашинян) и в этот же отрезок времени также состоится очередная встреча глав МИД в Вашингтоне. Основная суть переговоров в Вашингтоне будет касаться мирного договора», - сообщили источники.
При этом, они отметили, что переговоры при посредничестве Шарля Мишеля носят более координационный характер. «Участие глав Франции и Германии в целом на сегодняшней встрече носило неформальный характер. Основные обсуждения ведутся в трехстороннем формате при поддержке Шарля Мишеля. На встрече была еще раз подчеркнута важность интенсификации переговоров по мирному договору», - подчеркнули они.