Անջատողականների հերթական ահաբեկչությունը. Խոջավենդում 4 ոստիկան է զոհվել
Քրեական գործ է հարուցվել Խոջավենդի շրջանում հայկական ավազակախմբերի կողմից իրականացված հերթական ահաբեկչության առնչությամբ: Ահաբեկչության հետևանքով զոհվել է Ադրբեջանի ՆԳՆ 4 աշխատակից։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են պետական անվտանգության ծառայությունից։
Սեպտեմբերի 19-ին, ժամը 04:30-ին, ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր վերահսկողության տակ գտնվող ադրբեջանական տարածքներում գործող հայկական անօրինական զինված կազմավորումների սադրիչ-դիվերսիոն խմբի կողմից տեղադրված ականի վրա պայթել է «ԿամԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենա, որում եղել են Ադրբեջանի ՆԳՆ աշխատակիցներ: Պայթյունը տեղի է ունեցել Խոջավենդի շրջանի Թաղավարդ գյուղի տարածքում:
Զոհվել են ՆԳՆ աշխատակիցներ Ջամալզադե Ասիմը (ծնված 1994 թ.), Շիրինով Ռամիլը (ծնված 1987 թ.), Մահմուդով Սեյմուրը (ծնված 1991 թ.), Զամանով Խազարը (ծնված 1998 թ.)։
«ԿամԱԶ»-ը շարժվելիս է եղել ավելի վաղ տեղի ունեցած ահաբեկչության վայր՝ Խոջավենդի շրջանով անցնող Ահմեդբեյլի-Ֆուզուլի-Շուշա ճանապարհի 58-րդ կիլոմետր, որի հետևանքով զոհվել էր 2 խաղաղ բնակիչ:
Փաստի առթիվ Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը քրեական գործ է հարուցել ՔՕ 214.2.1, 214.2.2, 214.2.3 հոդվածներով (ահաբեկչություն, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, կազմակերպված հանցավոր խմբի կամ հանցավոր կազմակերպության կողմից), 120.2.1, 120.2.4, 120.2.7, 120.2.10, 120.2.11, 120.2.12 (երկու կամ ավելի անձանց դիտավորյալ սպանություն, որը կատարվել է առանձնակի դաժանությամբ կամ ընդհանուր առմամբ վտանգավոր եղանակով մի խումբ անձանց կողմից), 228.3 (զենքի ապօրինի ձեռքբերում, փոխանցում, վաճառք, պահեստավորում, տեղափոխում կամ կազմակերպված խմբի կողմից զենքի, դրա պարագաների, զինամթերքի, պայթուցիկ նյութերի և պայթուցիկ սարքերի տեղափոխում) և այլ հոդվածներով։

Очередной теракт сепаратистов: В Ходжавенде погибли 4 сотрудника МВД АР
В связи с очередным терактом, совершенным армянскими бандформированиями в Ходжавендском районе против сотрудников МВД, возбуждено уголовное дело. В результате теракта погибли 4 сотрудника МВД Азербайджана.
Как передает Caliber.Az об этом говорится в совместном заявлении СГБ, МВД и Генпрокуратуры Азербайджана.
Согласно информации, 19 сентября в 04:30 транспортное средство марки «КамАЗ», в котором находились сотрудники Министерства внутренних дел Азербайджана, подорвалось на мине, заложенной диверсионной группой армянских незаконных вооруженных формирований, действующих на территории временного размещения миротворцев.
«КамАЗ» двигался по недавно построенной туннельной дороге на территории села Тагаверд Ходжавендского района, в направлении места теракта, приведшего к гибели сотрудников Государственного агентства автомобильных дорог на проходящем через Ходжавендский район 58-м километре дороги Ахмедбейли-Физули-Шуша.
В результате погибли сотрудники МВД Джамалзаде Асим (1994 г/р), Ширинов Рамиль (1987 г/р), Махмудов Сеймур (1991 г/р), Заманов Хазар (1998 г/р).
По факту в Службе государственной безопасности Азербайджана возбуждено уголовное дело по статьям 214.2.1, 214.2.2, 214.2.3 (терроризм, совершенный организованной группой с использованием огнестрельного оружия, взрывчатых веществ и других средств), 120.2.1, 120.2.3, 120.2.4, 120.2.7, 120.2.10, 120.2.11, 120.2.12 (умышленное убийство двух или более лиц, совершенное организованной группой общеопасным способом на почве национальной ненависти или вражды и связанное с исполнением потерпевшими служебного долга), 228.3 (незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение организованной группировкой оружия, комплектующих деталей к нему, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств) и др.