Լաչինում և այլ ուղղություններով կստեղծվեն մարդասիրական միջանցքներ Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը
19 Սեպտեմբերի 2023 17:00
Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում շարունակվում են ԱՀ զինված ուժերի տեղական հակաահաբեկչական գործողությունները։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտնում է Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը։
Ճշգրիտ զենքի կիրառմամբ գործողությունների շրջանակներում ոչնչացվում են բացառապես ռազմական թիրախները և ռազմական ենթակառուցվածքը:
Նկատի ունենալով Հայաստանի զինված ուժերի կազմավորումների կողմից բնակելի թաղամասերի մոտ հրաձգային զինատեսակների տեղադրումը, կոչ ենք անում տեղում խաղաղ բնակչությանը՝ հեռու մնալ ռազմական օբյեկտներից և չաջակցել Հայաստանի զինված ուժերի կազմավորումներին։ Համապատասխան տեղեկատվությունն ուղարկվել է Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայ բնակիչներին՝ բջջային SMS ծառայության միջոցով։ Միաժամանակ բարձրախոսներով նախազգուշացվում է բնակչությանը և տեղեկատվական թերթիկներ են բաժանվում։
Կկազմակերպվի վարչական, սոցիալական, կրթական, բժշկական, կրոնական և այլ օբյեկտների պաշտպանությունն ու անվտանգությունը, որոնց անվտանգությունը երաշխավորված է ԱՀ օրենքներով և միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերով։
Կանանց, երեխաներին, տարեցներին, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող անձանց և հիվանդներին կտրամադրվի անհրաժեշտ բուժօգնություն, նրանց կտրամադրվի խմելու ջուր և սնունդ։
Վտանգի գոտուց բնակչության տարհանումն ապահովելու նպատակով Լաչինի ճանապարհին և այլ ուղղություններով ստեղծվել են մարդասիրական միջանցքներ և ընդունման կետեր։

На Лачинском и других направлениях будут созданы гуманитарные коридоры Заявление Минобороны Азербайджана
19 Сентября 2023 14:30
Продолжаются локальные антитеррористические мероприятия Вооруженных Сил Азербайджанской Республики в Карабахском регионе Азербайджана.
В рамках мероприятий с применением высокоточного оружия выводятся из строя исключительно легитимные военные цели и военная инфраструктура.
Учитывая размещение формированиями вооруженных сил Армении огневых средств вблизи жилых кварталов, призываем гражданское население на местах держаться подальше от военных объектов и не поддерживать формирования вооружённых сил Армении. Соответствующая информация была разослана армянским жителям Карабахского региона Азербайджана посредством мобильного SMS-сервиса. В то же время население предупреждается с помощью громкоговорителей и распространяются информационные листовки.
Будет организована защита и охрана административных, социальных, образовательных, медицинских, религиозных и других объектов, безопасность которых гарантируется в соответствии с законами Азербайджанской Республики и нормами международного гуманитарного права.
Женщинам, детям, пожилым людям, а также лицам с ограниченными физическими возможностями и больным будет оказана необходимая медицинская помощь, они будут обеспечены питьевой водой и продуктами питания.
В целях обеспечения эвакуации населения из опасной зоны на Лачинской дороге и в других направлениях созданы гуманитарные коридоры и пункты приёма.