Հիքմեթ Հաջիև. Ադրբեջանի Զինված ուժերը ճեղքել են հայկական ուժերի հետ շփման գիծը Ղարաբաղում
Ադրբեջանի Զինված ուժերը մի քանի վայրերում ճեղքել են հայկական ուժերի հետ շփման գիծը Ղարաբաղում և վճռական են իրենց ռազմավարական նպատակներին հասնելու հարցում։
Այս մասին Reuters գործակալությանն ասել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը։
Հաջիևն ասել է, որ Բաքուն պատրաստ կլինի ղարաբաղցի հայերի հետ երկխոսության միայն այն բանից հետո, երբ նրանք սպիտակ դրոշ բարձրացնեն և զինաթափվեն: Նրա խոսքով, Ադրբեջանը ռազմական նպատակներ չունի հարևան Հայաստանի հետ սահմանին:
«Ադրբեջանի նպատակը թշնամանքի և առճակատման էջը փակելն է»,- ասել է նա։ - Բավական է: Մենք այլևս չենք կարող հանդուրժել նման զինված ուժերի առկայությունը մեր տարածքում, ինչպես նաև մի կազմավորման, որն ամեն օր մարտահրավեր է նետում Ադրբեջանի անվտանգությանն ու ինքնիշխանությանը»։
Նրա խոսքով, Բաքուն կարծում է, որ հակաահաբեկչական միջոցառումները կօգնեն հասնել ռազմավարական նպատակին` ապահովելու իր տարածքում լիակատար ինքնիշխանություն:

Хикмет Гаджиев: ВС Азербайджана прорвали линию соприкосновения с армянскими силами в Карабахе
ВС Азербайджана прорвали линию соприкосновения с армянскими силами в Карабахе в нескольких местах и полны решимости достичь своих стратегических целей.
Об этом агентству Reuters сообщил помощник президента Азербайджана – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев.
Гаджиев заявил, что Баку будет готов к диалогу с карабахскими армянами только после того, как они поднимут белый флаг и разоружатся. По его словам, Азербайджан не имеет военных целей в соседней Армении.
«Намерение Азербайджана - закрыть страницу вражды и конфронтации, - сказал он. - Хватит. Мы не можем больше мириться с тем, что на нашей территории находятся такие вооруженные силы, а также структура, которая на ежедневной основе бросает вызов безопасности и суверенитету Азербайджана».
По его словам, Баку считает, что антитеррористические мероприятия позволят достичь стратегической цели - обеспечить полный суверенитет над своей территорией.