Մամեդովը ներկայացրել է վերաինտեգրման ծրագրերը, հայ բնակիչները խնդրել են սնունդ և վառելիք ԱՀ նախագահի աշխատակազմը՝ Եվլախում կայացած հանդիպման մասին
21 Սեպտեմբերի 2023 16:49
Սեպտեմբերի 21-ին Եվլախում, ԱՀ նախագահի աշխատակազմի հրավերով, Ղարաբաղի հայ բնակիչների հետ կապերի պատասխանատու նշանակված Ռամին Մամեդովը հանդիպել է՝ Սերգեյ Մարտիրոսյանի և Դավիթ Մելքումյանի հետ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, հանդիպմանը որպես մասնակից միացել է՝ ռուսական կողմից ռուս-թուրքական համատեղ մոնիտորինգի կենտրոնի ղեկավար, կոնտրադմիրալ Օլեգ Սեմյոնովը։
Կառուցողական և դրական մթնոլորտում կայացած հանդիպմանը քննարկվել են՝ Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանադրության և օրենքների հիման վրա Ղարաբաղի հայ բնակչության վերաինտեգրման, ենթակառուցվածքների վերականգնման և գործունեության կազմակերպման հարցերը։
Ռամին Մամեդովը ներկայացրել է վերաինտեգրման ծրագրերը:
Ընդգծվել է նաև՝ հակաահաբեկչական միջոցառումների դադարեցման վերաբերյալ ԱՀ ՊՆ սեպտեմբերի 20-ի հայտարարության մեջ արտացոլված հարցերի արագ իրականացման կարևորությունը։
Սոցիալական և հումանիտար բնույթի հարցերի քննարկման համատեքստում Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայ բնակիչների ներկայացուցիչները նշել են՝ վառելիքի հատուկ անհրաժեշտությունը։ Նրանք նաև հումանիտար օգնության խնդրանք են հայտնել, այդ թվում՝ սննդամթերքի առաքում։
Հանդիպման արդյունքներով, նրանց խնդրանքը դրական է ընդունվել։ Մասնավորապես, առաջիկայում նախատեսվում է մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերել, վառելանյութով ապահովել նրանց, մանկապարտեզներում և դպրոցներում ջեռուցման համակարգերի հիմնում, շտապ բժշկական օգնության և հրդեհաշիջման ծառայություններ։

Мамедов представил планы по реинтеграции, армянские жители попросили продукты и горючее Администрация президента АР о встрече в Евлахе
21 Сентября 2023 16:08
21 сентября в Евлахе по приглашению Администрации президента Азербайджанской Республики Рамин Мамедов, назначенный ответственным за контакты с армянскими жителями Карабаха, встретился с Сергеем Мартиросяном и Давидом Мелкумяном.
Как передает Caliber.Az, руководитель с российской стороны совместного российско-турецкого центра мониторинга контр-адмирал Олег Семенов присоединился к встрече в качестве участника.
На встрече, прошедшей в конструктивной и позитивной обстановке, были обсуждены вопросы реинтеграции армянского населения Карабаха на основе Конституции и законов Азербайджанской Республики, а также вопросы восстановления инфраструктуры и организации деятельности.
Рамин Мамедов представил планы по реинтеграции.
Также была подчеркнута важность скорейшего выполнения вопросов, отраженных в заявлении Министерства обороны Азербайджанской Республики от 20 сентября о прекращении антитеррористических мероприятий.
В контексте обсуждения вопросов социального и гуманитарного характера представители армянских жителей Карабахского региона Азербайджана отметили особую потребность в топливе. Они также выразили просьбу оказать гуманитарную помощь, в том числе доставить продукты питания.
По итогам встречи их просьба была встречена положительно. В частности, планируется в ближайшее время оказать гуманитарную поддержку, обеспечить их топливом, наладить системы отопления в детских садах и школах, службы скорой медицинской помощи и пожаротушения.