Մենք խստորեն դատապարտում ենք Հայաստանի կեղծավոր մոտեցումը մարդու իրավունքների հարցերում Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հայտարարությունը
22 Սեպտեմբերի 2023 16:04
Հայաստանի և Ֆրանսիայի կողմից՝ Ադրբեջանի կողմից իր տարածքում իրականացվող հակաահաբեկչական միջոցառումների հետ կապված ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստի գումարումը՝ հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին, առաջին հերթին՝ տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և պետությունների ներքին գործերին չմիջամտելու սկզբունքներին։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքից։
Նշվում է, որ Հայաստանի վարչապետի հայտարարության ֆոնին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի՝ Ղարաբաղում քաղաքացիական անձանց նկատմամբ իբր սպառնալիքների առկայության մասին հայտարարությունը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս՝ այս պետության քաղաքականության մեջ անզսպվածությունն ու կեղծավորությունը:
Համայնքը խստորեն դատապարտում է՝ Հայաստանի և նրա հովանավորների կեղծավոր և ապակառուցողական մոտեցումը մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի հարցերում, Գերմանիայից և Ֆրանսիայից պահանջում է՝ դադարեցնել կողմնակալ վերաբերմունքը Ադրբեջանի նկատմամբ էթնիկ և կրոնական հողի վրա և չխոչընդոտել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությանը և հաշտեցամնը երկու ժողովուրդների միջև։

Решительно осуждаем лицемерный подход Армении в вопросах прав человека Заявление Общины Западного Азербайджана
22 Сентября 2023 11:04
Созыв Арменией и Францией заседания Совета Безопасности ООН в связи с антитеррористическими мерами, проводимыми Азербайджаном на своей территории, противоречит нормам и принципам международного права, в первую очередь принципам территориальной целостности, суверенитета и невмешательства государств во внутренние дела.
Об этом АПА заявили в Общине Западного Азербайджана.
Отмечено, что на фоне заявления премьер-министра Армении, высказывание министра иностранных дел Армении в Совете Безопасности ООН о якобы наличии угроз в отношении гражданских лиц в Карабахе еще раз демонстрирует несдержанность и лицемерие в политике этого государства.
Община решительно осуждает лицемерный и деструктивный подход Армении и ее покровителей в вопросах прав человека и международного гуманитарного права, требует от Германии и Франции прекратить предвзятое отношение к Азербайджану на этнической и религиозной почве, не препятствовать миру между Арменией и Азербайджаном и примирению между двумя народами.