23 Սեպտեմբերի 2023 13:40
ՈԿԿ-ների՝ «Առաջին հերթին շրջակա միջավայր պահպանությունը» կոալիցիայի համահիմնադիր Փարվանա Վելիևան ելույթ է ունեցել՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում անցկացվող՝ «Համապարփակ առողջապահական ապահովմանը», «Համավարակին նախապատրաստմանը և ապատասխան միջոցների» և «Տուբերկուլյոզին» նվիրված Գլխավոր ասամբլեայի բարձր մակարդակի շաբաթում։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, Պ.Վելիևան իր ելույթում անդրադարձել է Հայաստանի կողմից շուրջ 30 տարի օկուպացված ադրբեջանական տարածքներում կատարված բնապահպանական ահաբեկչությանը։
Ադրբեջանցի ակտիվիստը հայտարարել է, որ Հայաստանի կողմից երկար տարիներ տարածաշրջանում հանքարդյունաբերության ոլորտում ապօրինի կերպով իրականացվող աշխատանքները և դրանց՝ բնապահպանական որևէ նորմերին ու չափորոշիչներին չհամապատասխանելը սպառնում են շրջանի բնակիչների առողջությանն ու էկոհամակարգին։
Նա ՄԱԿ-ի անդամ երկրների ներկայացուցիչներին տեղեկացրել է ներկայացված կազմակերպության գործունեության մասին և ասել, որ կազմակերպությունը ներկայումս ջանքեր է գործադրում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում` կանխելու Հայաստանի՝ հանքարդյունաբերության ոլորտում բնապահպանական նորմերը և չափանիշները խախտող գործունեությունը:

Азербайджанская активистка рассказала в ООН об экологическом терроризме Армении ФОТО
Соучредительница Коалиции НПО «В первую очередь охрана окружающей среды» Парвана Велиева выступила на неделе высокого уровня Генеральной ассамблеи, посвященной «Универсальному медицинскому обеспечению», «Подготовке к пандемии и ответные меры» и «Туберкуле», проведенной в рамках 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Как сообщает Report, в своем выступлении П.Велиева коснулась экологического террора, совершенного Арменией на оккупированных азербайджанских территориях в течение почти 30 лет.
Азербайджанская активистка заявила, что работы в сфере горнодобывающей промышленности, незаконно проводимые Арменией в регионе на протяжении многих лет и не соответствующие каким-либо экологическим нормам и стандартам, угрожают здоровью и экосистеме жителей региона.
Она проинформировала представителей государств-членов ООН о деятельности представляемой организации и сказала, что в настоящее время организация прилагает усилия в регионе Южного Кавказа с целью пресечения деятельности в сфере горнодобывающей промышленности Армении, которая нарушает экологические нормы и стандарты.
«Загрязнение пресной воды представляет собой серьезную угрозу для здоровья людей и безопасности воды, что может привести к распространению инфекционных заболеваний. Мы осуждаем все попытки, которые наносят вред здоровью человека и нашей экосистеме, подвергая риску наше здоровье», - добавила П.Велиева.