25 Սեպտեմբերի 2023 11:52
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը ելույթ է ունեցել մի շարք համաշխարհային ԶԼՄ-ներում, որտեղ նշել է Բաքվի դիրքորոշումը Ղարաբաղի տարածաշրջանի վերաինտեգրման վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, Հաջիևը բրիտանական Financial Times թերթին տված հարցազրույցում ասել է, որ Բաքուն ծրագրում է ամբողջությամբ ինտեգրել Ղարաբաղը` առանց նրան հատուկ ինքնավար կարգավիճակ տալու Ադրբեջանի կազմում, սակայն նրա բնակիչներին տրամադրելով քաղաքացիություն:
Նա ասել է նաև, որ Բաքուն նախատեսում է համաներում անցկացնել Ղարաբաղի բոլոր բնակիչների համար, ովքեր ծառայել են անջատողական կառույցներում և հայկական բանակում։ Սակայն, նրա խոսքով, դա չի վերաբերի այն հանցագործներին, որոնք հանցագործություններ են կատարել մարդկության դեմ և ռազմական հանցագործություններ ադրբեջանական խաղաղ բնակչության դեմ։ Դա այլ պատմություն է:
Politico-ի հետ զրույցում Ադրբեջանի նախագահի օգնականն ասել է, որ կառավարությունը հարգելու է բնակիչների անհատական ընտրությունը։
«Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ այն պնդումները, թե Ադրբեջանը ճանապարհները փակել է անցումների համար, չեն համապատասխանում իրականությանը», - ասել է Հաջիևը։ Նրանք կարող են օգտվել անձնական տրանսպորտից»:

Хикмет Гаджиев на страницах мировых СМИ
Помощник президента Азербайджана, заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев выступил в ряде мировых СМИ, где отметил позицию Баку касательно реинтеграции Карабахского региона.
Как сообщает Caliber.Az, Гаджиев заявил в интервью британской газете Financial Times, что Баку планирует полностью интегрировать Карабах, не предоставляя при этом ему особого автономного статуса в составе Азербайджана, но обеспечивая гражданство для его жителей.
Он также сообщил, что Баку планирует провести амнистию для всех жителей Карабаха, служивших в сепаратистских структурах и в армянской армии. Однако, по его словам, это не будет распространяться на преступников, которые совершали преступления против человечества и военные преступления против азербайджанского гражданского населения. Это уже другая история.
В беседе с Politico помощник президента Азербайджана заявил, что правительство будет уважать индивидуальный выбор жителей.
«Это еще раз показывает, что утверждения о том, будто Азербайджан перекрыл дороги для проезда, не соответствуют действительности, - сказал Гаджиев. - Они могут пользоваться личным транспортом».