Ի՞նչ են քննարկել Բաքվի և Ղարաբաղի հայերի ներկայացուցիչները Խոջալիում Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմի հաղորդագրությունը
26 Սեպտեմբերի 2023 11:07
Սեպտեմբերի 25-ին Խոջալու քաղաքում տեղի է ունեցավ հերթական հանդիպում՝ Ղարաբաղի հայկական ծագումով բնակիչների հետ շփումների պատասխանատու Ռամին Մամեդովի և Ղարաբաղի հայ բնակիչների ներկայացուցիչների միջև։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին տեղեկություն է տարածել Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմը։ «Կառուցողական մթնոլորտում անցած հանդիպմանը գոհունակություն է հայտնվել՝ սեպտեմբերի 21-ին Եվլախ քաղաքում քննարկված հարցերի լուծման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի հետ կապված, մասնավորապես՝ մարդասիրական օգնության և վառելիքի կարճ ժամանակում տրամադրման, և. էլեկտրաէներգիայի մատակարարման վերականգնումը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ռամին Մամեդովը տեղեկացրել է այն միջոցառումների մասին, որոնք կիրականացվեն հաջորդ փուլում։ Նշվել է, որ մի շարք բնակավայրերում հայազգի տարեց միայնակ բնակիչներին ցուցաբերվել է առաջին բուժօգնություն, նրանք գտնվում են բժիշկների հսկողության ներքո։ Առաջարկվել է պայմաններ ստեղծել, որպեսզի այդ անձինք հանդիպեն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ, նրանց փոխանցել ընտանիքների անդամներին կամ համապատասխան բուժհաստատություններ։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի գլխավորած՝ սոցիալական, հումանիտար, տնտեսական և ենթակառուցվածքային հարցերի լուծման աշխատանքային խմբի անդամների հանդիպում կազմակերպել՝ կոմունալ, բժշկական և այլ քաղաքացիական ծառայությունների ներկայացուցիչների հետ տարածքում, այդ թվում՝ Խանքենդի քաղաքում՝ ընթացիկ գործունեության ուղղությունները որոշելու և համատեղ աշխատանքային խումբ ստեղծելու նպատակով։
Առաջարկվել է դաշտային հիվանդանոցում, որն առաջարկվում է կառուցել Խանքենդի քաղաքի մոտ կամ Խոջալուի ուղղությամբ, բժշկական ծառայությունները կազմակերպվեն ադրբեջանական և հայկական ծագում ունեցող բուժանձնակազմի կողմից։ Առաջարկվել է նաև ստեղծել դաշտային սննդի ապահովման ծառայություն՝ ադրբեջանցիներից և հայերից բաղկացած անձնակազմով։
Հանդիպմանը պատրաստակամություն է հայտնվել անհրաժեշտ բուժօգնություն ցուցաբերել խրոնիկական ծանր հիվանդություններով տառապող կամ վիրահատության կարիք ունեցող անձանց։
Բացի այդ, հանդիպմանը ընդգծվել է՝ ադրբեջանական և հայկական ծագում ունեցող բուժաշխատողներից կազմված շարժական համատեղ բժշկական խմբերի ձևավորման կարևորությունը, որոնք ծառայություններ կմատուցեն հեռավոր գյուղերում միայնակ անձանց և բուժօգնության կարիք ունեցողներին։

Что обсудили в Ходжалы представители Баку и карабахских армян? Сообщение Администрации президента Азербайджана
25 Сентября 2023 17:44
25 сентября в городе Ходжалы состоялась очередная встреча Рамина Мамедова, ответственного за контакты с жителями Карабаха армянского происхождения, с представителями армянских жителей Карабаха.
Как сообщает Caliber.Az, информацию об этом распространила Администрация президента Азербайджана. «На встрече, прошедшей в конструктивной обстановке, было выражено удовлетворение шагами, принятыми для решения вопросов, обсуждавшихся 21 сентября в городе Евлах, в частности, предоставлением гуманитарной помощи и топлива в кратчайшие сроки, возобновлением подачи электроэнергии», - говорится в сообщении.
Рамин Мамедов проинформировал о мерах, которые будут реализованы на следующем этапе. Было отмечено, что пожилым одиноким жителям армянского происхождения в ряде населенных пунктов была оказана первая медицинская помощь, они находятся под наблюдением врачей. Было предложено создать условия для встречи этих лиц с представителями Международного Комитета Красного Креста, передать их членам семей или в соответствующие медицинские учреждения.
Достигнута договоренность об организации встречи членов рабочей группы по решению социально-гуманитарных, экономических и инфраструктурных вопросов, возглавляемой заместителем премьер-министра Азербайджанской Республики Шахином Мустафаевым, с представителями, занимающимися коммунальными, медицинскими услугами и другой гражданской деятельностью на территории, включая город Ханкенди, с целью определения направлений текущей деятельности и создании совместной рабочей группы.
Было выдвинуто предложение о том, чтобы медицинские услуги в полевом госпитале, который предлагается построить недалеко от города Ханкенди или в направлении Ходжалы, были организованы медицинским персоналом азербайджанского и армянского происхождения. Также было предложено создать полевую службу обеспечения питанием с азербайджанским и армянским персоналом.
На встрече была выражена готовность оказать необходимую медицинскую помощь лицам, страдающим хроническими тяжелыми заболеваниями или нуждающимся в хирургической операции.
Кроме того, на встрече была подчеркнута важность формирования мобильных совместных врачебных бригад, состоящих из медицинских работников азербайджанского и армянского происхождения, которые будут оказывать услуги одиноким и нуждающимся в медицинской помощи в отдаленных селах.
Было подчеркнуто предложение организовать визиты общественных активистов и представителей гражданского общества армянского происхождения, проживающих в Карабахском экономическом районе, в Баку или другие города Азербайджана, было отмечено, что такие инициативы важны с точки зрения создания платформы для диалога гражданского общества, а также реализации мер по построению доверия.
Была достигнута договоренность о проведении в ближайшее время очередной встречи с целью обсуждения итогов проделанной работы и определения дальнейших шагов.