Դեսպան. Ադրբեջանը Իսրայելի դարպասն է՝ Կենտրոնական Ասիայի երկրներ բեռների արտահանման և ներմուծման համար
03 0Հոկտեմբերի 2023 16:10
Ադրբեջանը հանդիսանում է Իսրայելի դարպասը՝ Կենտրոնական Ասիայի երկրներ բեռների արտահանման և ներմուծման համար։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Իսրայելում Ադրբեջանի դեսպան Մուխթար Մամեդովը հայտարարել է՝ իսրայելական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում։
Դեսպանը նշել է, որ Կենտրոնական Ասիայի երկրները դեպի ծով ելք չունեցող, բեռները ներմուծվում են Ադրբեջանի տարածքով։
Մ.Մամեդովն ընդգծել է նաև, որ Իսրայելը զգալի ներդրում ունի Ադրբեջանի կրթության ոլորտում։
«Վերջին 4 տարիների ընթացքում մենք համագործակցել ենք Ort-Israel ցանցի հետ՝ ճարտարագիտության և նորարարության ոլորտում կրթական ծրագրեր մշակելու համար: Այս ծրագրերով մենք պատրաստել ենք ավելի քան 200 ուսուցիչներ: Այս ուսումնական տարում մոտ 150,000 ադրբեջանցի ուսանողներ սովորում են մեր կողմից Оrt-ի հետ միասին մշակված հատուկ ծրագրերով: Ort-Israel ուսուցիչների պատվիրակությունը նույնպես վերջերս ժամանել է Բաքու՝ մեր ուսուցիչներին բնական գիտությունների ուսուցման համար:
Բացի այդ, մենք համագործակցություն ենք հաստատել համալսարանների միջև։ Մի քանի շաբաթ առաջ ես հրավիրված էի Հոլոնի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (HIT) ավարտական արարողությանը, որտեղ ադրբեջանցի ուսանողները նույնպես բակալավրի կոչում ստացան համակարգչային գիտության ոլորտում։ Այս տարի Եբրայական համալսարանը սկսում է նաև ուսանողների ընդունել Ադրբեջանից՝ կենսատեխնոլոգիա սովորելու համար»,- ասել է դեսպանը։

Посол: Азербайджан - ворота Израиля для экспорта и импорта грузов в страны Центральной Азии
Как передает Report, об этом посол Азербайджана в Израиле Мухтар Мамедов заявил в интервью израильским СМИ.
Посол отметил, что в страны Центральной Азии, не имеющих выхода к морю, грузы поступают через Азербайджан.
М. Мамедов также подчеркнул, что Израиль внес значимый вклад в область образования Азербайджана.
"В течение последних 4 лет мы сотрудничали с сетью Ort-Israel над разработкой учебных программ по инженерному делу и инновациям. По этим программам мы подготовили более 200 учителей. В этом учебном году около 150 000 азербайджанских студентов учатся по специальным программам, разработанным нами совместно с Оrt. Делегация преподавателей Ort-Israel также недавно прибыла в Баку для обучения наших учителей естественным наукам.
Кроме того, у нас налажено и сотрудничество между университетами. Несколько недель назад меня пригласили на церемонию вручения дипломов в Холонский технологический институт (HIT), где азербайджанские студенты также получили степень бакалавра в области компьютерных наук. В этом году Еврейский университет также начинает принимать студентов из Азербайджана для изучения биотехнологий",- сказал посол.
Азербайджан и Израиль активно развивают сотрудничество в области туризма, сказал Мамедов, отметив, что только за первые восемь месяцев 2023 года Азербайджан посетили 22 тыс. граждан Израиля.