28 Նոյեմբերի 2023 16:48
Նոյեմբերի 28-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարություն են կանչվել՝ ԱՄՆ-ի և Գերմանիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարները, ինչպես նաև Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Հանդիպումների ժամանակ նշվել է, որ AbzasMedia լրատվական պորտալը, այս երկրներում գրանցված կազմակերպությունների մասնակցությամբ, իրականացնում է անօրինական ֆինանսական գործարքներ, և այդ գործունեությամբ զբաղվում են նաև այդ երկրների դեսպանատները։ ԱԳՆ-ն լուրջ բողոք է հայտնել դրա դեմ։
Նշվել է, որ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը, FreedomNow-ը, New Democracy Fund-ը և այլ կազմակերպություններ, խախտելով դրամաշնորհների տրամադրման կանոնները, ապօրինի միջոցներ են փոխանցել Ադրբեջանի տարածք՝ AbzasMedia-ի գործունեությունը ֆինանսավորելու համար։
Ընդգծվել է, որ միջազգային պրակտիկայի և «Լրատվամիջոցների մասին» Ադրբեջանի Հանրապետության օրենքի համաձայն՝ չի թույլատրվում տեղական լրատվամիջոցների ֆինանսավորումը օտարերկրյա ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց, ինչպես նաև օտարերկրյա պետական կառույցների կողմից։ Նշվել է, որ մեր երկրի տարածքում դեսպանությունների և նրանց պատկանող կազմակերպությունների գործողությունները նույնպես հանդիսանւոմ են դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայի խախտում։
Ադրբեջանական կողմը խստորեն դատապարտել է այս գործողությունները, որոնք հակասում են մեր երկրի օրենսդրությանը և ուղղված են ներքին գործերին միջամտելուն։ Ընդգծվել է, որ ադրբեջանական կողմն իրեն իրավունք է վերապահում միջոցներ ձեռնարկել ազգային օրենսդրությանը համապատասխան։

28 Ноября 2023 14:34
28 ноября в Министерство иностранных дел Азербайджана были вызваны временные поверенные в делах США и Германии, а также чрезвычайный и полномочный посол Франции.
Как сообщает Caliber.Az, об этом говорится в заявлении МИД.
На встречах было отмечено, что новостной портал AbzasMedia с участием организаций, зарегистрированных в этих странах, осуществляет незаконные финансовые операции, в эту деятельность вовлечены также посольства указанных стран. В МИД выразили серьезный протест против этого.
Было отмечено, что Агентство международного развития США, FreedomNow, New Democracy Fund и другие организации, нарушая правила предоставления грантов, осуществляли незаконный перевод финансов на территорию Азербайджана для финансирования деятельности AbzasMedia.
Было подчеркнуто, в соответствии с международной практикой и законом Азербайджанской Республики «О медиа» не допускается финансирование субъекта местных медиа физическими или юридическими лицами зарубежных стран, а также государственными структурами зарубежных стран. Было отмечено, что действия посольств и принадлежащих им организаций на территории нашей страны также являются нарушением Венской конвенции о дипломатических отношениях.
Азербайджанская сторона жестко осудила эти действия, которые противоречат законодательству нашей страны и направлены на вмешательство во внутренние дела. Было подчеркнуто, что азербайджанская сторона оставляет за собой право принять меры в соответствии с национальным законодательством.