29 Նոյեմբերի 2023 09:52
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) վերջերս ընդունած որոշումը մերկացրեց Հայաստանի վաղուցվա դիրքորոշումը, որ նա չուներ վերահսկողություն կամ իրավասություն նախկինում օկուպացված ադրբեջանական տարածքների նկատմամբ:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին X-ի իր էջում գրել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդովը։
Նա նշել է, որ ՄԻԵԴ-ի 2023 թվականի հոկտեմբերի 17-ի «Հովհաննիսյանն ու Կարապետյանը ընդդեմ Հայաստանի» գործով որոշման մեջ նշված է, որ ՀՀ քաղաքացիներ Ռ. Հովհաննիսյանը և Ա. Սարգսյանը ուղարկվել են «Լեռնային Ղարաբաղի զինված ուժերի» թիվ 36 535 զորամաս։
Նշվում է, որ 2010 թվականի հուլիսին երկու զինծառայողներն էլ սպանվել են իրենց ծառայակիցների կողմից ներքին միջադեպի արդյունքում, իսկ զոհված զինծառայողների ծնողները հայց են ներկայացրել ընդդեմ Հայաստանի՝ պահանջելով փոխհատուցում։
Էլնուր Մամեդովը նշել է, որ դատարանն արդեն այլ գործերով դիտարկել է նշված տարածքի նկատմամբ Հայաստանի իրավասության հարցը և որոշել, որ Հայաստանը արդյունավետ վերահսկողություն է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղի և հարակից տարածքների նկատմամբ։
Էլնուր Մամեդովը նաև նշել է, որ Հայաստանը վաղուց է բռնել այն դիրքորոշումը, որ ինքը որևէ վերահսկողություն կամ իրավասություն չունի այդ տարածքների նկատմամբ՝ Ադրբեջանի նախկինում օկուպացված տարածքներում կատարված ցանկացած հանցագործության համար պետական պատասխանատվությունից խուսափելու համար։
«Եթե խոսենք դիվանագիտության լեզվով, ապա ՄԻԵԴ-ը եկել է այն եզրակացության, որ Հայաստանն անազնիվ է եղել»,- ընդգծել է Էլնուր Մամեդովը։

МИД Азербайджана: ЕСПЧ пришел к выводу, что Армения была нечестна в вопросе в связи с оккупацией
Недавнее решение Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) разоблачило позицию, которой давно придерживается Армения, согласно которой она не имела контроля или юрисдикции над ранее оккупированными азербайджанскими территориями.
Как передает Caliber.Az, об этом в своем публикации в «Х» сообщил заместитель министра иностранных дел Азербайджана Эльнур Мамедов.
Он сообщил, что в решении ЕСПЧ от 17 октября 2023 года по делу «Хованнисян и Карапетян против Армении» указано, что граждане Республики Армения Р.Хованнисян и А.Саргсян в 2009 и 2008 годах были призваны в армию Армении и отправлены в воинскую часть № 36 535 «ВС Нагорного Карабаха».
Отмечено, что в июле 2010 года оба военнослужащих были убиты своими сослуживцами в результате внутреннего инцидента и родители убитых военнослужащих подали в суд иск против Армении с требованием компенсации.
Эльнур Мамедов отметил, что суд уже рассматривал вопрос о юрисдикции Армении над упомянутой территорией по другим делам и установил, что Армения осуществляла эффективный контроль над Нагорным Карабахом и прилегающими территориями.
Эльнур Мамедов отметил также, что Армения давно занимает позицию, согласно которой она не имела контроля и юрисдикции над этими территориями, чтобы избежать государственной ответственности за любое преступление, совершенное на ранее оккупированных территориях Азербайджана.
«Если говорить на языке дипломатии, то ЕСПЧ пришел к выводу, что Армения была нечестна», - подчеркнул Эльнур Мамедов.