Համայնք. ԵՄ միջամտությունն Ադրբեջանի ներքին գործերին անընդունելի է
ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի նիստում ԵՄ-ն շոշափել է «ղարաբաղցի հայերի իրավունքների և անվտանգության, ներառյալ վերադարձի իրավունքի» հարցը։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքից, Եվրամիության միջամտությունը Ադրբեջանի ներքին գործերին, էթնիկական և կրոնական հիմունքներով հարցերին մոտեցումը և Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքների մասին լռելը բացարձակապես անընդունելի է.
«Նման կողմնակալ հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ Եվրամիությունը չի կարող ազնիվ միջնորդի դերում հանդես գալ՝ ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում»։

Община: Вмешательство ЕС во внутренние дела Азербайджана неприемлемо
На заседании Совета министров ОБСЕ ЕС затронул вопрос «прав и безопасности карабахских армян, в том числе права на возвращение».
Как сообщили АПА в Общине Западного Азербайджана, вмешательство Европейского Союза во внутренние дела Азербайджана, подход к вопросам на этнической и религиозной основе, умалчивание о правах депортированных из Армении азербайджанцев на возвращение абсолютно неприемлемо:
«Подобные предвзятые заявления свидетельствуют о том, что Европейский Союз не может выступать в качестве честного посредника в процессе нормализации азербайджано-армянских отношений».