11 Դեկտեմբերի 2023 09:25
Բաքվում տեղի կունենա ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի կողմ երկրների 29-րդ համաժողովը (COP29):
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին Climatechangenews կայքին հաստատել են երկու աղբյուրներ։
Արևելյան Եվրոպայի մի խումբ երկրներ ընտրել են Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքուն՝ հաջորդ տարի կլիմայական COP29-ի բանակցություններն անցկացնելու համար:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Բուլղարիան հանել էր ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի կողմ երկրների 29-րդ համաժողովն անցկացնելու իր թեկնածությունը՝ հօգուտ Ադրբեջանի:
Նաև հինգշաբթի օրը Բաքուն և Երևանը պայմանավորվել են աջակցել միմյանց որոշ միջազգային հարթակներում: Համատեղ հայտարարության մեջ Հայաստանը նշել է, որ կաջակցի COP29 գագաթնաժողովը հյուրընկալելու Ադրբեջանի հայտին:
Համաժողովն անցկացվում է ռոտացիոն կարգով ՄԱԿ-ի հինգ տարածաշրջանային խմբերի կողմից, որին հաջորդ տարի կմասնակցի Արևելյան Եվրոպան։

Баку примет 29-ю Конференцию сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата
Группа восточноевропейских стран выбрала Баку, столицу Азербайджана, для проведения переговоров по климату COP29 в следующем году.
Напомним, что ранее Болгария сняла свою кандидатуру на проведение 29-й сессии Конференции сторон Рамочной Конвенции ООН об изменении климата в пользу Азербайджана.
Также в четверг Баку и Ереван договорились поддерживать друг друга на некоторых международных площадках. В совместном заявлении Армения сообщила, что поддержит заявку Азербайджана на проведение саммита COP29.
Конференция проводится поочередно пятью региональными группами ООН, и в следующем году в ней примет участие Восточная Европа.