Պատգամավոր Պապոյան. Եթե Հայաստանը մտածի ռևանշի մասին, կդադարի գոյություն ունենալ
«Ես կարծում եմ, որ խաղաղության պայմանագիրը վրեժխնդրության ցանկության բացակայությունն է։ Եթե ինչ-որ վրեժխնդրություն պետք է լինի, ապա ինչպես վարվել խաղաղության պայմանագրի հետ, բացի դրանից, եթե մենք ուզում ենք, որպեսզի Հայաստանը երկար ժամանակ ամրապնդվի և երկար ժամանակով պետականություն ունենա, ապա այդ ճանապարհն անցնում է ուղիղ հարևանների հետ երկխոսության միջոցով»:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայ լրագրողներին հայտարարել է՝ իշխող կուսակցության պատգամավոր, ՀՀ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանը՝ պատասխանելով դիտողություններին այն մասին, թե Ադրբեջանի նախագահը պահանջում է հստակ ձևակերպումներ ուերաշխավորում, որ ոչ մի ռևանշ չի լինելու։
«Մեզ պետք է խաղաղության պայմանագիր այնքան, որքան նրանց: Իմ կարծիքով, այս պայմանագիրն այստեղ ամուր խաղաղության մասին է։ Համաձայնագրի ստորագրումից հետո, ես Հարավային Կովկասում տեսնում եմ մի միջավայր, որը կբերի ինտեգրում բոլոր մակարդակներում և ոչ միայն խաղաղություն, այլև տնտեսական հարաբերությունների զարգացում, բարգավաճում և կենսամակարդակի զգալի բարձրացում։
Եթե Հայաստանը հայտարարի, որ պատրաստվում է ռևանշի, դա ուղիղ ճանապարհ է Հայաստանի Հանրապետության չլինելուն։ Կլինեն արտաքին ուժեր, որոնք կհրահրեն նման տրամադրություններ և նման բառամթերք Հայաստանում, քանի որ այդ ուժերին Հայաստանը պետք չէ, որ գոյություն ունենա։ Ուրիշի ձեռքերով շագանակներ հանելու քաղաքականությունը շատ տրամաբանական է այդ ուժերի համար, և մենք չպետք է գործիք դառնանք երրորդ երկրների ձեռքին»,- հայտարարել է պատգամավորը։

Депутат Папоян: Если Армения будет думать о реванше, то прекратит свое существование
«Я думаю, что мирное соглашение заключается в отсутствии желания мести. Если должна быть какая-то месть, то как быть с мирным договором, кроме того, если мы хотим, чтобы Армения надолго укрепилась, и здесь надолго была государственность, то этот путь идет непосредственно через диалог с соседями».
Как передает Caliber.Az, об этом депутат от правящей партии, председатель постоянной комиссии НС Армении по финансовым, кредитным и бюджетным вопросам Геворг Папоян заявил армянским журналистам, отвечая на замечания о том, что президент Азербайджана требует четких формулировок и гарантий того, что никакого реванша не будет.
«Нам нужно мирное соглашение так же, как и им. На мой взгляд, этот договор касается прочного мира здесь. После подписания соглашения я вижу такую среду на Южном Кавказе, которая принесет интеграцию на всех уровнях и не только мир, но и развитие экономических отношений, процветание и значительное повышение уровня жизни.
Если Армения заявит, что готовится к реваншу, это прямой путь к тому, чтобы прекратить свое существование. Будут внешние силы, которые будут разжигать такие настроения и такую лексику в Армении, потому что этим силам не нужно, чтобы Армения существовала. Политика вытягивания каштанов чужими руками очень логична для этих сил, и мы не должны становиться инструментом в руках третьих стран», - заявил депутат.