«Հայկական ձախողված ռևանշիզմը վերակենդանանալու շանսեր չունի»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը` Ռուսաստանի միջազգային հարաբերությունների խորհրդի առաջատար փորձագետ Ալեքսեյ Նաումովի հետ։
- Ձեր գնահատմամբ՝ անցած տարի Հայաստանը ինչպիսի՞ քաղաքականություն է վարել Ռուսաստանի նկատմամբ և ինչի՞ է հասել։
- Ռուսաստանի հետ պաշտոնական խզումը երբեք չի եղել Հայաստանի ղեկավարության նպատակաուղղված քաղաքականություն։ Ավելի շուտ, նա իր առջեւ երկու նպատակ է դրել: Ռուսաստանին դժգոհություն ցույց տալ և որոշակի օգուտ ստանալ Արևմուտքի հետ համագործակցությունից։ Հետևաբար ակնհայտ է, որ Հայաստանը չի ձգտում Ռուսաստանի հետ վերջնական խզման։ Սա նույնպես հասկանալի է, քանի որ նա իրեն չի կարող դա թույլ տալ և, համապատասխանաբար փորձելով նստել երկու աթոռի վրա՝ սահմանափակվում է Մոսկվայի հասցեին լոկալ դեմարշներով։ Սկզբունքորեն, այն փաստը, որ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է ԱՊՀ երկրների ղեկավարների նախաամանորյա ոչ պաշտոնական նիստին՝ հստակորեն հաստատում է այս ամենը։
- Ինչպես գիտեք, Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև՝ ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում նոր համաձայնագրերի շուրջ բանակցություններ են ընթանում։ Սա նշանակում է արդյո՞ք, որ ընթացիկ տարում կարո՞ղ են վերսկսվել ռուսական զենքի մատակարարումները Հայաստան։
- Կարծում եմ, որ միանգամայն հնարավոր է։ Ռուսական զենքը կոմերցիոն հիմունքներով կարող է մատակարարվել Հայաստան։ Սակայն, ցանկացած դեպքում, դա չի փոխի տարածաշրջանում ուժերի հարաբերակցությունը։ Հայկական ռեւանշիզմը տապալվել է, նա վերակենդանանալու շանսեր չունի, Երևանը դրա համար ոչ ուժ ունի, ոչ էլ հնարավորություն։
Իսկ ընդհանուր առմամբ Մոսկվան իր դռները չի փակում Հայաստանի առաջ և շահագրգռված է նրանում, որպեսզի այս կամ այն ձևով պահապանել հարաբերությունները թե՛ Երեւանի, թե՛ Բաքվի հետ։ Բայց ինչպես բազմիցս արդեն ասել եմ, եթե մինչև 2020 թվականի Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմը համարվում էր, որ Հայաստանը Ռուսաստանի ավելի կարևոր և արտոնյալ դաշնակիցն է, ապա հիմա ամեն ինչ փոխվել է։ Հենց Ադրբեջանն է համարվում Ռուսաստանի առավել կանխատեսելի և օգտակար գործընկերը։ Դա է մատնանշում նաև առևտրատնտեսական ոլորտում երկկողմ փոխգործակցությունը, ինչը չի կարելի ասել Հայաստանի մասին։
- Այսինքն, Դուք համարում եք, որ Հայաստանին հնդկական և ֆրանսիական սպառազինության մատակարարումների ետևում կանգնած չե՞ն Երևանի ռևանշիստական ծրագրերը:
- նդկական և ֆրանսիական սպառազինության մատակարարումը՝ մի տեսակ ցավազրկող հաբ է Հայաստանի համար։ Երկրի իշխանությունները այդպիսով ուզում են բոլորին ցույց տալ, որ, իբր, տեսեք, մենք սպառազինություն ունենք, մենք իրականացնում ենք զենքի գնումներ։ Դրանով հանդերձ մենք չէ որ հասկանում ենք, որ ոչ մի սպառազինություն՝ ոչ ֆրանսիական, ոչ հնդկական, կամ որևէ այլ, ինչպես արդեն ասել եմ, չեն կարող փոխել ուժերի հավասարակշռությունը տարածաշրջանում։ Հատկապես Ադրբեջանն է հանդիսանում տարածաշրջանում առաջատարը, այլ ոչ թե Հայաստանը։ Ընդ որում, ինչպես ռազմական պլանավորման, տեխնոլոգիական ու դիվանագիտական դիրքավորման մեջ, այնպես էլ շատ այլ ոլորտներում։ Այնպես որ սպառազինության գնումը Փաշինյանի կարգավիճակային խորհրդանիշն է, որպեսզի ցույց տա նաև այն, որ Հայաստանը մնում է ինչ-որ խաղացող միջազգային քաղաքականության մեջ։
- Ի՞նչ հեռանկարում է ամենայն հավանական Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանագրի ստորագրումը։
- Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղ պայմանագրի ստորագրումը ամեն դեպքում անխուսափելի է։ Նիկոլ Փաշինյանը հիմա ժամանակ է ձգում, քանի որ այս փաստաթղթի բացակայությունը նրան նաև թույլ է տալիս ցույց տալ, որ նա պաշտպանում է հայկական որոշ դիրքերը՝ նույնիսկ ռազմական և քաղաքական առումներով ամբողջ իրավիճակի իսպառ կորստով հանդերձ։ Կարծում եմ, մենք շուտով կտեսնենք պայմանագրի ստորագրումը։ Հայաստանը չի կարողանա խաղալ պատմության ընթացքի դեմ։
- Ի՞նչ գործընթացներ են հասունանում Հարավային Կովկասում 2024 թվականին։
- Իմ կարծիքով, Հարավային Կովկասի համար ոչ այլընտրանքային տարբերակը՝ տարածաշրջանում իրավիճակի նորմալացումն է։ Չափազանց երկար ժամանակ տարածաշրջանը բզկտված է եղել հակասություններից, Հայաստանի կողմից ադրբեջանական հողերի օկուպացիայից, այս իրավիճակը չափազանց երկար ժամանակ է գտնվել կախված վիճակում, լինի դա 1994-ից հետո, լինի դա մասամբ 2020-ից հետո։ Բայց հիմա Հարավային Կովկասը Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև տարաձայնությունների և Ադրբեջանի կողմից իր տարածքների վերադարձի ֆոնին կլինի կայունության կղզի։ Շատ կարևոր է նաև այն, որ տարածաշրջանի հետ անմիջականորեն առնչվող բոլոր դերակատարները շահագրգռված են խաղաղությամբ և կայունությամբ։ Ադրբեջանը, Վրաստանը, Թուրքիան, Իրանը և Ռուսաստանը շահագրգռված են այս առանցքային և տրանսպորտային տարածաշրջանում տնտեսական համագործակցության և փոխգործակցության մեծացմամբ։
Հարավային Կովկասի ապագան ընդհանուր առմամբ ինձ կայուն է թվում։ Հաճելի է գիտակցել, որ ինչ-որ տեղ մեր հակամարտությունից ծվատվող հողում կա մի տարածաշրջան, որին մենք կարող ենք նախանձել և հետևել նրա հաջող զարգացմանը:
- Ինչպիսի՞ն էր 2023 թվականը ռուս-ադրբեջանական և ռուս-հայկական հարաբերությունների տեսանկյունից։
- Ռուս-ադրբեջանական և ռուս-հայկական հարաբերությունների համար անցյալ տարին դարձավ բացահայտումների տարի, ինչպես ասում են՝ բոլոր «i»-երի դասավորման տարի, երբ հասկանալի դարձավ, թե ով ինչ արժե։ Անցյալ տարին ցույց տվեց, որ բազմադարյան բարեկամության մեջ հայկական հավաստիացումները, պարզվեց, փորձ էր Ռուսաստանին ստիպել Հայաստանի փոխարեն պայքարել իր անարդար հակամարտությունում։ Ինչպես նաև հասկանալի դարձավ, որ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները՝ ոչ միայն ընդհանուր պատմական հիշողության վրա հիմնված հարաբերություններ են, այլ տնտեսական և քաղաքական իմաստով հագեցած համագործակցություն։ Մենք տեսանք, թե ինչպես է ամրապնդվում փորձագիտական համագործակցությունը, անցկացվել են ռուս-ադրբեջանական փորձագիտական խորհրդի նիստեր, վստահ եմ, որ Հյուսիս-Հարավ միջանցքը կդառնա միջազգային առևտրի կարևոր օղակ և էլ ավելի սերտորեն կմիավորի Ռուսաստանին և Ադրբեջանին։
Ընդհանուր առմամբ, այն հաջող տարի էր՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից իր տարածքային ամբողջականության ամբողջական վերականգնումը և Հարավային Կովկասի խաղաղացումը, ինչպես նաև արդի փաշինյանական Հայաստանի իրական դեմքը ցուցադրելու տարի։ Ուզում եմ ադրբեջանցի բարեկամներին շնորհավորել ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ամբողջական վերականգնման առթիվ, հուսով եմ, որ մեր ժողովուրդների և պետությունների բարեկամական հարաբերությունները ապագայում ևս նպատակաուղղված կամրապնդվեն։

«У провалившегося армянского реваншизма нет шансов на воскрешение»
- По вашим оценкам, какую политику проводила Армения в отношении России в минувшем году и чего добилась?
- Форменный разрыв с Россией никогда не был целенаправленной политикой армянского руководства. Скорее оно ставило перед собой две цели: продемонстрировать России недовольство и получить какую-то выгоду от сотрудничества с Западом. Поэтому было очевидно, что Армения не стремится к окончательному разрыву с Россией. Это тоже понятно, поскольку она это и не может себе позволить и, соответственно, ограничивается локальными демаршами в адрес Москвы, пытаясь усидеть на двух стульях. В принципе, то, что Никол Пашинян принял участие в неформальном предновогоднем заседании лидеров СНГ наглядно все это подтвердило.
- Как вы знаете, идут обсуждения между Россией и Арменией относительно новых соглашений в сфере военно-технического сотрудничества. Значит ли это, что в текущем году могут возобновиться поставки российских вооружений в Армению?
- Думаю, это вполне возможно. На коммерческой основе российские вооружения могут поставляться в Армению. Однако в любом случае это не изменит баланс сил в регионе. Армянский реваншизм провалился, у него нет шансов на воскрешение, у Еревана на это нет ни сил, ни возможностей.
В целом же Москва не закрывает двери перед Арменией и заинтересована в том, чтобы поддерживать в том или ином виде отношения и с Ереваном, и с Баку. Но как я неоднократно уже говорил, если до Второй Карабахской войны 2020 года считалось, что Армения более важный и более привилегированный союзник России, то сейчас все изменилось. Именно Азербайджан является важным, более предсказуемым и полезным партнером России. На это указывает и двустороннее взаимодействие в торгово-экономической сфере, чего нельзя сказать об Армении.
- То есть, вы считаете, что за поставками Армении индийского и французского вооружения не стоят реваншистские планы Еревана?
- Поставка индийских и французских вооружений - это некая обезболивающая пилюля для Армении. Власти страны таким образом хотят показать всем, что, мол, смотрите, у нас есть вооружение, мы осуществляем закупки оружия. При этом мы-то понимаем, что никакие вооружения - ни французские, ни индийские или какие-либо еще, как я уже сказал, не могут изменить баланс сил в регионе. Именно Азербайджан является лидером в регионе, а не Армения. Причем, как в военном планировании, в технологиях и дипломатическом позиционировании, так и во многих других сферах. Так что закупка вооружений - это статусный символ Пашиняна, чтобы показать еще и то, что Армения остается каким-то игроком в международной политике.
- В какой перспективе наиболее вероятно подписание мирного соглашения между Баку и Ереваном?
- Подписание мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией в любом случае неизбежно. Никол Пашинян сейчас тянет время, потому что отсутствие этого документа позволяет ему также демонстрировать, что он отстаивает какие-то армянские позиции даже при полном проигрыше всей ситуации в военном и политическом смыслах. Думаю, мы увидим подписание соглашения в скором времени. Армения не сможет играть против хода истории.
- Какие процессы назревают на Южном Кавказе в 2024 году?
- На мой взгляд, безальтернативный вариант для Южного Кавказа - это нормализация ситуации в регионе. Слишком долго регион был раздираем противоречиями, оккупацией азербайджанских земель со стороны Армении, слишком долго эта ситуация находилась в подвешенном состоянии, что после 1994 года, что частично после 2020 года. Но сейчас Южный Кавказ на фоне разлада России и Запада и возвращения Азербайджаном своих территорий будет островком стабильности. Очень важно также то, что все игроки, имеющие непосредственное отношение к региону, заинтересованы в мире и стабильности. Азербайджан, Грузия, Турция, Иран и Россия заинтересованы в наращивании экономического сотрудничества и во взаимодействии в этом ключевом и транспортном регионе.
Будущее Южного Кавказа в целом мне представляется стабильным. Приятно сознавать, что где-то на нашей раздираемой конфликтами земле есть регион, которому можно позавидовать и понаблюдать за успешным его развитием.
- Каким был 2023 год с точки зрения российско-азербайджанских и российско-армянских отношений?
- Для российско-азербайджанских и российско-армянских отношений минувший год стал годом откровений, что называется - годом расстановки всех точек над «i», когда стало понятно, кто чего стоит. Минувший год показал, что армянские заверения в многовековой дружбе оказались попыткой заставить Россию воевать вместо Армении в ее несправедливом конфликте. Также стало понятно, что отношения между Россией и Азербайджаном - это не просто отношения, основанные на какой-то общеисторической памяти, а сотрудничество, наполненное экономическим и политическим смыслом. Мы видели, как укрепляется экспертное сотрудничество, прошли заседания российско-азербайджанского экспертного совета, уверен, что коридор Север-Юг станет важным звеном в международной торговле и еще теснее сплотит Россию и Азербайджан.
В общем, это был успешный год с учетом полного восстановления Азербайджаном своей территориальной целостности и умиротворения Южного Кавказа, а также годом демонстрации истинного лица современной пашиняновской Армении. Хочу поздравить азербайджанских друзей с полным восстановлением суверенитета и территориальной целостности, надеюсь, что дружеские отношения наших народов и государств будут целенаправленно укрепляться и в будущем.