Պատերազմ և խաղաղություն Փաշինյանի խմբագրությամբ Մուսաբեկովն ու Պոլոսկովան՝ Caliber.Az-կայքում
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Հանրային ռադիոյին տված հարցազրույցը, որի ընթացքում նա կոչ է արել Անկախության հռչակագրի դրույթները դիտարկել հարևան երկրների տեսանկյունից, ինչպես նաև կարծիք է հայտնել, որ, եթե հռչակագիրը պահպանվի, ապա «մենք կունենանք պատերազմ ու երբեք խաղաղություն չի լինի», առաջին հայացքից խոսում է այն մասին, որ Երևանում, գոնե բարձրագույն ղեկավարությունում խաղաղ պայմանագրի հեռանկարների առնչությամբ քննարկումներ են ընթանում։ Որը դժվար թե լինի տեւական, քանի դեռ Հայաստանի անկախության մասին հռչակագիրը պարունակում է՝ Ղարաբաղի բռնակցման եւ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության խախտման անմիջական կոչեր։ Մյուս կողմից, առայժմ սահմանադրական հանրաքվեի անցկացման թեկուզ մոտավոր ժամկետներ չկան։
Առավել ևս, որ, հիանալիորեն իմանալով Հայաստանի իշխանությունների դես ու դեն նետվելու և խույս տալու հակվածությունը՝ հարցեր են ծագում. իսկ արդյո՞ք սա Փաշինյանի կողմից հնարք չէ, որը ուղղված է ժամանակի ձգձգմանը։ Բայց եթե Փաշինյանը վճռական է տրամադրված սահմանադրության փոփոխությունների հարցում, ապա կարող է արդյո՞ք հույս դնել հայ հասարակության աջակցության վրա։ Արդյո՞ք այն ընդունակ է ողջամիտ քայլի։
Այս հարցերով Caliber.Az-ի խմբագրությունը դիմել է իրավասու փորձագետներին։
Այսպես, Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ռասիմ Մուսաբեկովի կարծիքով, Փաշինյանը պարզապես գնալու տեղ չունի, քանի որ Հայաստանի համար եկել է վճռական պահը՝ ապրել ֆանտազիաների մեջ, թե իրական կյանքում։
«Եթե ֆանտազիաների մեջ, ապա հայերը իրական վնաս են կրելու։ Որովհետև այս դեպքում հենց Հայաստանն է լինելու նրա մեղավորը, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունները չեն ստացվում, որ նա գտնվում է տարածաշրջանային փակուղու մեջ և իրեն զգում է դրսից ռազմական ճնշման տակ։ Եվ այն Հայաստանը, որը տարածքային պահանջներ է ներկայցնում Ադրբեջանին ու Թուրքիային, երբեք չի ազատվի Ռուսաստանի վասալի կարգավիճակից։ Հետևաբար թող ողջ Հայաստանը, այլ ոչ միայն Փաշինյանը որոշի ու ընտրություն կատարի։ Բայց անկախ նրանից, թե ինչ կորոշեն հայերը՝ փոփոխություններ կմտցնեն սահմանադրության մեջ, թե ոչ, այն իրականությունները, որ Ադրբեջանը լիովին վերականգնել է իր տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, ոչ մի թղթեր, ոչ մի քվեարկություններ փոխել չեն կարող։ Պարզապես հիմա թող հայերն իրենք իրենց համար որոշեն, թե սկզբունքորեն ինչ են ուզում՝ ապրել իրենց երևակայությունների և իրենց պահանջատիրության աշխարհում, չունենալով դրանք ռազմական և քաղաքական ուժով ամրապնդելու հնարավորություն, թե վերածվել խաղաղ ու բարի դրացիության մեջ ապրող նորմալ պետության։ Ահա սա է հանրաքվեի ժամանակ ընտրության էությունը։ Դե, իսկ հետո Ադրբեջանը կորոշի՝ շարունակել Հայաստանի հետ հարաբերությունների նորմալացման բանակցությունները, թե ոչ»,- ասել է Ռ. Մուսաբեկովը։
Իր հերթին քաղաքական գիտությունների դոկտոր, Ռուսաստանի Դաշնության առաջին դասի պետական խորհրդական, ռուս քաղաքագետ Տատյանա Պոլոսկովան նշել է, որ երբ Փաշինյանը Հայաստանի կապիտուլյացիայից հետո առաջին բանակցություններ էին անցկացնում Իլհամ Ալիևի հետ, նա հիանալի գիտեր ու հիշում էր Հայաստանի սահմանադրության այդ կետի մասին:
«Եթե Փաշինյանն անկեղծ լիներ, նա արդեն այդ ժամանակ կբարձրացներ Հայաստանի սահմանադրության փոփոխությունների հարցը։ Ի դեպ, այս պահի վրա ուշադրություն են դարձրել նաև մի շարք փորձագետներ՝ տարակուսալով Փաշինյանի պահվածքից, ով այսքան ժամանակ, առնվազն վերջին երեք տարիներին, չի բարձրացրել այդ հարցը և դրանով հանդերձ զբաղվել է Ադրբեջանի հետ բանակցություններով։ Այստեղ իմ կարծիքը պարզ է՝ Փաշինյանը դա արել է միտումնավոր, նա ձգձգել է մինչև այսօր, երբ, նապաստակը գլխարկից հանող աճպարարի պես շորթել է այս կիսամոռացված փաստարկը, իբրև, եկեք քվեարկենք Հայաստանի Սահմանադրությունը փոխելու համար։ Ես, անկեղծ ասած, չգիտեմ, թե ինչպես են քվեարկելու Հայաստանում, և չեմ սկսի գուշակել այդ թեմայով։ Բայց վստահորեն կարող եմ ասել, որ սա Փաշինյանի հերթական խաղն է»,- ենթադում է Տ. Պոլոսկովան։
Նրա խոսքով, եթե նույնիսկ պատկերացնել Հայաստանի սահմանադրության փոփոխության հանրաքվեն, ապա սցենարը կարող է լինել նաև հետևյալը. ռեւանշիստներով գրգռված ժողովուրդը փողոց է դուրս գալիս՝ սահմանադրության մեջ Ղարաբաղի մասին հղումը թողնելու պահանջով, ինչը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում հակամարտության հերթական սրման, թեև դա ոչ մեկին պետք չէ՝ ոչ Հայաստանին, ոչ Ադրբեջանին։
«Բայց լիովին ակնհայտ է, որ Հայաստանի կողմից սանձազերծված ռազմական հակամարտությունը կավարտվի նրա պարտությամբ»,- ամփոփել է Տ. Պոլոսկովան։

Война и мир в редакции Пашиняна Мусабеков и Полоскова на Caliber.Az
Интервью премьер-министра Армении Никола Пашиняна Общественному радио, в ходе которого он призвал рассмотреть положения Декларации о независимости с точки зрения соседних стран, а также выразил мнение, что, если декларация будет сохранена, то «у нас будет война и никогда не будет мира», на первый взгляд говорит о том, что в Ереване, по крайней мере в высшем руководстве идет дискуссия относительно перспектив мирного договора. Который вряд ли будет прочным, пока в Декларации о независимости Армении содержатся прямые призывы к присоединению Карабаха и нарушению территориальной целостности Азербайджана. С другой стороны, пока нет никакой конкретики относительно даже примерных сроков проведения конституционного референдума.
Тем более, что, прекрасно зная о склонности властей Армении к вилянию и увиливанию, возникают вопросы: а не уловка ли это со стороны Пашиняна, которая направлена на затягивание времени? Но если Пашинян решительно настроен относительно изменений в конституцию, то может ли он рассчитывать на поддержку армянского общества? Способно ли оно на разумный шаг?
С этими вопросами редакция Caliber.Az обратилась к компетентным экспертам.
Так, по мнению депутата Милли Меджлиса Азербайджана Расима Мусабекова, Пашиняну просто некуда деваться, поскольку для Армении наступил решающий момент – жить в фантазиях или в реальной жизни.
«Если в фантазиях, то армяне будут нести реальный ущерб. Потому что именно Армения будет в таком случае виновницей того, что у нее с Азербайджаном и Турцией не складываются отношения, что она находится в региональном тупике и чувствует себя под военным давлением извне. И та Армения, которая предъявляет территориальные претензии к Азербайджану и Турции, никогда не избавится от статуса российского вассала. Поэтому пусть вся Армения, а не только Пашинян, решает и делает выбор. Но в независимости от того, что решат армяне, внесут они изменения в Конституцию или не внесут, реалии, заключающиеся в том, что Азербайджан полностью восстановил свою территориальную целостность и суверенитет, никакие бумажки, никакое голосование изменить не может. Просто теперь пусть армяне сами для себя решат, что они в принципе хотят – жить в мире своих фантазий и своих притязаний, не имея возможности подкрепить их военной и политической силой, или превратиться в нормальное государство, живущее в мире и добрососедстве. Вот суть выбора во время референдума. Ну а дальше Азербайджан будет решать – продолжать ли переговоры с Арменией о нормализации отношений или нет», - сказал Р. Мусабеков.
В свою очередь доктор политических наук, государственный советник РФ первого класса, российский политолог Татьяна Полоскова отметила, что когда Пашинян проводил первые переговоры с Ильхамом Алиевым после капитуляции Армении, он об этом пункте в армянской конституции прекрасно знал и помнил.
«Если Пашинян был бы искренен, он уже тогда бы поставил вопрос об изменениях в Конституцию Армении. Кстати, на этот момент обращал внимание и ряд экспертов, недоумевая по поводу поведения Пашиняна, который столько времени, как минимум три последних года, не поднимал этот вопрос и при этом занимался переговорами с Азербайджаном. Мое мнение тут простое – Пашинян делал это сознательно, он дотянул до сегодняшнего момента, когда, как фокусник, вытаскивающий зайца из шляпы, выудил этот подзабытый аргумент, мол, давайте голосовать по изменению Конституции Армении. Я, честно говоря, не знаю, как будут голосовать в Армении, и гадать на эту тему не берусь. Но уверенно могу сказать, что это очередная игра Пашиняна», - полагает Т. Полоскова.
По ее словам, даже если представить референдум об изменении армянской конституции, то сценарий может быть и таков: народ, подогреваемый реваншистами, выходит на улицу с требованием оставить отсылку о Карабахе в Конституции, что может привести к очередной эскалации конфликта в регионе, хотя это не нужно никому – ни Армении, ни Азербайджану.
«Но вполне очевидно, что военный конфликт, развязанный Арменией, закончится ее поражением», - резюмировала Т. Полоскова.