Երեւանը ռազմականացնում է Կովկասը
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Հայաստանի Հանրապետության Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում՝ սպառազինությունների գնման դիվերսիֆիկացիայի հետ կապված ուշագրավ հայտարարություններ է հնչեցրել՝ դրանով հանդերձ ակնարկելով ռազմական ոլորտում Երևանի նոր գործընկերների ի հայտ գալը։
Գաղտնիք չէ, որ «քարերի երկրում» սպառազինության տենդագին մրցավազքը սկսվել է՝ բառացիորեն 2020 թվականին Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմում Հայաստանի ջախջախիչ պարտությունից անմիջապես հետո։ Հաջորդ երեք տարիների ընթացքում հայկական կողմը համառորեն մաշել է բազմաթիվ երկրների շեմքերը՝ Ադրբեջանի ունեցածին չզիջող բարձր տեխնոլոգիական սպառազինություն ձեռք բերելու հույսով։ Դրա համար Երեւանը պլանաչափորեն ավելացրել է իր ռազմական բյուջեն։ 2024 թվականին այն նախատեսվում է 1,4 մլրդ դոլարի մակարդակով։
Պապիկյանի խոսքով, «Հայաստանը լուրջ հաջողությունների է հասել զենքի գնումների ոլորտում»։
«Այս գործընթացում մենք ձեռք ենք բերել նաև նոր գործընկերներ խոշոր գերտերությունների և այլ բարեկամ երկրների մակարդակով։ Խոսքը Ֆրանսիայի և Հնդկաստանի մասին է, բայց խոսքը նաև այլ գործընկերների մասին է, որոնց մասին դեռ չեմ ցանկանում խոսել»,- ասել է նա։
Նշենք, որ վերջին շրջանում Հայաստանին սպառազինության հիմնական մատակարարներն են դարձել Փարիզն ու Նյու Դելին։ Սակայն, հաշվի առնելով հնդկական զինատեսակների բազմաթիվ տեսակների «թերամշակվածությունը», հավանական է, որ Հայաստանը, դառնալով նրանց առաջին գնորդը, կվերածվի հնդիկ ռազմական ինժեներների համար յուրօրինակ հրաձգարանի։ Առնվազն, ինչպես Caliber.Az-ի հետ զրույցում նշել է ռուսաստանցի ռազմական փորձագետ Ալեքսանդր Խրամչիխինը՝ «անհնար է գնահատել այն զենքի որակը, որը երբեք չի փորձարկվել մարտում»։ Նրա խոսքով, հնդկական զենքերը տեխնոլոգիապես ակնհայտորեն զիջում են ռուսականին, արեւմտյանին եւ նույնիսկ չինականին։
«Առայժմ Հնդկաստանի հավակնությունները բարձր են նրա իրական հնարավորություններից», - հայտարարել է Ալեքսանդր Խրամչիխինը:
Մեր զրուցակիցը նշել է նաև, որ ֆրանսիական արտադրության «Միլան» հակատանկային համակարգերը, որոնք առկա են Հայաստանի ռազմական զինանոցում, հեռու են ժամանակակից տեխնոլոգիաներից։ «Այդ համակարգերը արդեն 50 տարեկան են»,- ճշտել է Խրամչիխինը` նշելով, որ դրանք Հայաստան է մատակարարել Հունաստանը, դեռ նախքան 2020 թվականի պատերազմը։
Իր հերթին, մեկ այլ ռուս ռազմական փորձագետ Վլադիսլավ Շուրիգինը Caliber.Az-ին հայտարարել է, որ Երևանը, գնելով սպառազինություն Ֆրանսիայից և Հնդկաստանից, ձգտում է ամեն գնով ձվերը դնել տարբեր զամբյուղների մեջ, և, մեծ հաշվով, նրա համար մեծ նշանակություն չունի, թե ումից զենք գնել, միյան ոչ Ռուսաստանից։
«Սա Հայաստանի ղեկավարության՝ Ռուսաստանից հեռանալու և Մոսկվայի հետ հարաբերությունները խզելու քաղաքականությունը շարունակելու փորձ է, այդ թվում նաև այլընտրանքային զենք մատակարարողներ փնտրելու միջոցով։ Երեւանը ունի ընդամենը երկու առաջադրանք։ Առաջինը՝ զենքը պետք է լինի էժան։ Երկրորդը՝ այն Ռուսաստանի հետ կապ չպետք է ունենա»,- ասել է Շուրիգինը։
Քննարկելով՝ տարածաշրջանը ռազմականացնելու Երևանի ջանքերի հետ կապված Հայաստանի կողմից հնարավոր ռևանշի թեման՝ ռուսաստանցի ռազմական փորձագետը լիովին բացառել է նման հնարավորությունը՝ հայտարարելով Հայաստանի և Ադրբեջանի ռազմական ներուժի անհամեմատելիությունը։ Շուրիգինը համոզված է, որ ռևանշի ցանկացած փորձը Հայաստանի համար կվերածվի ինքնասպանության։

Ереван милитаризирует Кавказ
Министр обороны Армении Сурен Папикян в интервью Общественному телевидению РА озвучил любопытные заявления, связанные с диверсификацией закупок вооружений, намекнув при этом на появление новых партнеров Еревана в военной сфере.
Не секрет, что лихорадочная гонка вооружений в «стране камней» началась буквально сразу после разгромного поражения Армении в 44-х дневной войне в Карабахе 2020 года. Последующие три года армянская сторона настойчиво обивала пороги многих стран в надежде прикупить высокотехнологичное вооружение, не уступающее тому, что имеет Азербайджан. Для этого Ереван планомерно повышал свой военный бюджет. В 2024 году он запланирован на уровне 1.4 млрд долларов.
По словам Папикяна, «Армения добилась серьезных успехов в сфере закупок вооружений».
«В этом процессе мы приобрели также новых партнеров на уровне крупных сверхдержав и других дружественных стран. Речь идет о Франции и Индии, но речь также о других партнерах, о которых я пока не хочу говорить», – сказал он.
Отметим, что в последнее время основными поставщиками вооружений в Армению стали Париж и Нью-Дели. Впрочем, учитывая «сырость» многих видов индийского вооружения, вероятно, что Армения, став их первым покупателем, превратится в своеобразный полигон для индийских военных инженеров. По крайней мере, как отметил в беседе с Caliber.Az российский военный эксперт Александр Храмчихин, «оценить качество вооружений, которые никогда не проверялись в бою, невозможно». По его словам, индийское оружие технологически заведомо уступает российскому, западному и даже китайскому.
«Пока амбиции Индии выше ее реальных возможностей», - заявил Александр Храмчихин.
Наш собеседник также отметил, что противотанковые комплексы Milan французского производства, которые имеются в военном арсенале Армении, далеки от современных технологий. «Этим комплексам уже 50 лет», - уточнил Храмчихин, отметив, что их поставила в Армению Греция еще до войны 2020 года.
В свою очередь, другой российский военный эксперт Владислав Шурыгин заявил Caliber.Az, что Ереван, закупая вооружение во Франции и Индии, старается любой ценой складывать яйца по разным корзинам и, по большому счету, для него нет большого значения, у кого покупать оружие, лишь бы не у России.
«Это попытка руководства Армении продолжить политику отхода от России и разрыва отношений с Москвой, в том числе и через поиски альтернативных поставщиков вооружений. У Еревана всего две задачи. Первая – оружие должно быть дешевым. Вторая - оно не должно иметь отношения к России», - сказал Шурыгин.
Рассуждая на тему возможного реванша со стороны Армении в связи с усилиями Еревана милитаризировать регион, российский военный эксперт полностью исключил такую возможность, заявив о несопоставимости военных потенциалов Армении и Азербайджана. Шурыгин уверен, что любая попытка реванша обернется для Армении самоубийством.