Սերդար Քըլըչ. Տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է մի կողմ դնել տարաձայնությունները
01 Մարտի 2024 20:30
Հայաստանին և Ադրբեջանին խաղաղ բանակցությունների վերաբերյալ որոշում պարտադրելու փորձերն ապացուցվել են հակաարդյունավետ և անօգուտ, ինչպես դա եղել է երեսուն տարի:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գծով Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը՝ Անթալիայում III դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում՝ «Խաղաղություն, զարգացում և կապեր Հարավային Կովկասում» թեմայով պանելային քննարկումներում:
Հատուկ երկայացուցչի կարծիքով, պետք է մի կողմ թողնել որոշ տարաձայնություններ և կենտրոնանալ այն հարցերի վրա, որոնք կարող են մերձեցել մարդկանց։
«Կարծում եմ, որ 2020 և 2023 թվականների իրադարձություններից հետո այժմ հայտնվել է հնարավորությունների պատուհան, քանի որ տարածաշրջանում ռազմավարական փոփոխություններ են տեղի ունենում, և մենք պետք է օգտվենք դրանից»,- ընդգծել է նա։

Сердар Кылыч: Нужно отложить в сторону разногласия ради достижения мира в регионе
Попытки навязать Армении и Азербайджану решение по мирным переговорам оказались контрпродуктивными и бесполезными, что наблюдалось на протяжении тридцати лет.
Как передает Report об этом заявил специальный представитель Турции по нормализации отношений с Арменией Сердар Кылыч в рамках панели на тему «Мир, развитие и связи на Южном Кавказе» в рамках III Дипломатического форума в Анталии.
Кылыч считает, что нормализация и установление прочного мира и безопасности имеют важное значение не только для Южного Кавказа, но и для всех стран Евро-Атлантического региона.
«Я знаю, что данный вопрос не будет решен в одночасье, но если есть желание, если есть политическая воля прийти к решению и установить мир и безопасность в регионе, мы можем быть достаточно креативными, чтобы найти это решение», - сказал он.
По мнению спецпредставителя, необходимо отложить в сторону некоторые разногласия и сконцентрироваться на тех вопросах, которые способны сблизить.
«Считаю, что после событий 2020 и 2023 годов сейчас появилось окно возможностей, потому что в регионе происходят стратегические изменения, и мы должны этим воспользоваться», - подчеркнул он.