«Կոչ անելով զինել Հայաստանին, եվրապատգամավորները նոր պատերազմ են հրահրում»
Եվրախորհրդարանը և Հայաստանը շարունակում են վտանգավոր աշխարհաքաղաքական խաղեր խաղալ։ Այսպես, մարտի 13-ին Եվրախորհրդարանի պատգամավորները՝ «ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ավելի սերտ կապերի և Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ պայմանագրի անհրաժեշտության մասին» բանաձ են ընդունել։ Բանաձևի տեքստում, որի հեղինակն է հանդիսանում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբակցությունը, մասնավորապես նշվում է, որ «սառեցնելով» իր անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ում, «Հայաստանը փորձում է նվազեցնել անվտանգության ոլորտում իր կախվածությունը Ռուսաստանի Դաշնությունից և նոր դերակատարներ ներառել իր անվտանգության կառույցում։ Մասնավորապես՝ Ֆրանսիայի, Հունաստանի և ԵՄ այլ երկրների հետ ռազմական համագործակցության ընդլայնման միջոցով»։ Բացի այդ, եվրոպացիները հայերի քթի տակ թափահարում են ԵՄ-ին անդամակցելու հեռանկարը, բայց Երեւանում չեն հասկանում, որ հանդիսանում են ընդամենը գործիք՝ Հարավային Կովկասը ապակայունացնելու համար։
Բայց կան նաև Հայաստանի ապագայի համար այլ կարևոր հարցեր՝ ինչպե՞ս կվերաբերվի, օրինակ, Ռուսաստանը իր անհաջող ֆորպոստի նման միանգամայն նենգ քայլին։ Caliber.Az-ը այդ հաշվով հետաքրքրվել է ռուս քաղաքագետների կարծիքներով։
Այսպես, Նոր հասարակության ինստիտուտի տնօրեն Վասիլի Կոլտաշովի կարծիքով, փաշինյանական Հայաստանի քաղաքականությանը աչքի է ընկնում աբսուրդով և տրամաբանության բացակայությամբ։
«Հայաստանի բազմավեկտոր քաղաքականությունը արտահայտվում է և նրանում, որպեսզի միաժամանակ շարժվել մի քանի ուղղություններով, ամեն ձախողման դեպքում անելով զարմացած դեմք, իբրև, միթե՞ անհնար է, որ մեկ ֆիզիկական մարմինը միաժամանակ գտնվի երկու, երեք կամ նույնիսկ հինգ տեղերում»,- հեգնել է քաղաքագետը։
Նրա կարծիքով, ԵՄ-ին անդամակցելու Հայաստանի ձգտումը խորը գաղափարական բնույթ ունի, դա մի տեսակ դրախտի խոստանում է թշվառականների համար՝ յուրաքանչյուր հայ, Երևանի հեքիաթների համաձայն, եթե Հայաստանը հայտնվի ԵՄ-ում, անպայման կգնա այնտեղ։
«Դրանով հանդերձ, քաղաքական տեսակետից ԵՄ մտնելու կարիք բացարձակապես չկա՝ Հայաստանի բնակչությունը բավական է այդ մասին պարզապես պարբերաբար և ակտիվորեն պատմել։ Հետևաբար չարժե ակնկալել, որ Հայաստանը իրականում կընդունվի Եվրամիությունը, իսկ ահա, ԵԱՏՄ երկրների և մասնավորապես Ռուսաստանի հետ իր հարաբերությունները խաթարելը՝ շատ հավանական հեռանկար է»,- համոզված է Կոլտաշովը։
Ինչպես համարում է ռուսաստանցի քաղաքագետը՝ հայկական քաղաքականության անհեթեթությունն այնքան ակնհայտ է, որ Մոսկվային նույնիսկ պետք չէ ինչ-որ կերպ Երևանին պատասխանել նրա քայլերի և գործողությունների համար, Երևանը ինքն իրեն կքոթակի։
«Ռուսաստանին այս իրավիճակում պարզապես անհրաժեշտ է համբերություն հավաքել և Հայաստանին թույլ տալ շփոթվի իր բազմավեկտոր հակասություններում, տնտեսական կորուստներ կրի՝ հրաժարվելով ԵԱՏՄ-ի առավելություններից, որտեղ Հայաստանին մատակարարվող բազմաթիվ ռեսուրսների սակագները ձևավորվում են ներքին գներով, իսկ առևտրային արտոնությունները միանգամայն զգալի են»,- ենթադրում է Վ. Կոլտաշևը։
Միևնույն ժամանակ, գրող, հրապարակախոս և քաղաքագետ Կիրիլ Սիտնիկովի կարծիքով, Եվրախորհրդարանի բանաձևը պետք է դիտարկել որպես ընդամենը այս եվրոպական կառույցի պատերի ներսում տիրող սև քաղաքական զավեշտախաղի մի մաս։
«Արժե, իհարկե, հաշվի առնել, որ այժմ Եվրախորհրդարանի հակառուսական և հակաադրբեջանական քաղաքականությունը ակտիվորեն լցնում և ոգեշնչում են բոլոր նրանք, ովքեր երազում են Ռուսաստանին մղել գոնե ինչ-որ հակազդեցության Հարավային Կովկասում։ Բայց ո՞վ է մտածում այն մասին, թե դրանով հանդերձ ինչպիսին է այն Հարավային Կովկասի ժողովուրդների համար, որը Եվրախորհրդարանի պատգամավորների կողմից դիտարկվում է որպես վարժարան Եվրախորհրդարանի խաղերի համար: Ո՞ւր մնաց նրանց մարդասիրությունն ու հումանիզմը։ Ինչո՞ւ ոչ ոք չի զբաղվում Երեւանի վարքագծի վերլուծությամբ, որը միշտ հանդիսացել է ագրեսոր եւ զինված սադրանքներով է զբաղվել Ադրբեջանի տարածքում։ Միթե՞ չկա նրա հասկացողությունը, որ կոչ անելով զինել Հայաստանին՝ եվրոպացի պատգամավորները նախադրյալներ են ստեղծում տարածաշրջանում նոր պատերազմի համար։ Եվ Հայաստանն անընդհատ առիթներ է փնտրում այդ պատերազմը սկսելու համար։ Այս առումով կարծում եմ, որ Եվրախորհրդարանի միակողմանի մոտեցումն այնքան ակնհայտ է, որ եվրոպացի խելամիտ քաղաքական գործիչները դա չեն դիտարկի որպես գործելու նախաձեռնություն։ Որքանով է այս փաստաթուղթը հակասում միջազգային իրավունքի հայեցակարգին և իրերի ողջամտությանը»,- իր կարծիքն է արտահայտել քաղաքագետը։
Ինչպես նաև, ինչպես նա է ընթադրում, Հայաստանը շատ իզուր է այդքան արագ շտապում դեպի ԵՄ, հետո հետ վերադառնալը շատ դժվար կլինի։
«Միայն հայկական թեթևսոլիկ ինքնավստահությունը կարող էր իրավիճակը հասցնել այնպիսի շիզոֆրենիայի, երբ Հայաստանը հայտնվել է՝ տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային բոլոր դերակատարների կողմից «պատժվելու» լուրջ վտանգի առաջ։ Բացի այդ էլ հայ հասարակությունը հիմա առհասարակ բացարձակապես պատրաստ չէ պայքարելու։ Փաշինյանը սա հաշվի չի առնում իր արկածախնդրություններում։ Ռուսաստանը կարող է Երևանի հետ սկսել չափազանց կոշտ խոսել և ոչ միայն խոսել, այլ նաև գործել։ Դրանով հանդերձ Հայաստանը կարող է տուժել այն դեպքում, եթե Ադրբեջանի դեմ ինչ-որ սադրանք ձեռնարկի՝ Բաքուն կպատասխանի հայելային։ Որտե՞ղ է հայ քաղաքական գործիչների ռեալիզմը, ինչպիսի տենդագին զառանցանքի մեջ են նրանք՝ բացարձակապես անհասկանալի է։ Կարող է պատահի, որ արդեն վաղը նրանք ապրեն մարտի դաշտում, դարպասատակերում թաքնվելով փամփուշտներից»,- ամփոփել է Կ. Սիտնիկովը։

«Призывая вооружать Армению, евродепутаты провоцируют новую войну»
Европарламент и Армения продолжают играть в опасные геополитические игры. Так, 13 марта депутаты Европарламента приняли резолюцию «О более тесных связях между ЕС и Арменией и необходимости мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией». В тексте резолюции, автором которой является фракция Европейской народной партии, в частности отмечается, что «замораживая» свое членство в ОДКБ, «Армения пытается уменьшить свою зависимость в сфере безопасности от РФ, и включить новых игроков в свою структуру безопасности. В частности, посредством расширения военного сотрудничества с Францией, Грецией и другими странами ЕС». Кроме того, перед носом у армян европейцы машут перспективой членства в ЕС, но в Ереване не понимают, что являются всего лишь инструментом для дестабилизации Южного Кавказа.
Но есть и другие важные для будущего Армении вопросы — как отнесется, например, Россия к такому весьма коварному ходу своего непутевого форпоста? Caliber.Az поинтересовался мнением российских политологов на этот счет.
Так, по мнению директора Института нового общества Василия Колташова, политика пашиняновской Армении отличается абсурдом и отсутствием логики.
«Армянская политика многовекторности в том и выражается, чтобы одновременно двигаться в нескольких направлениях, делая при всякой неудаче удивлённое лицо, мол, разве нельзя одному физическому телу находиться одновременно в двух, трех или даже пяти местах?», — поиронизировал политолог.
По его мнению, стремление Армении в ЕС имеет глубоко идеологический характер, это как обещание рая для обездоленных — каждый армянин, согласно сказкам Еревана, окажись Армения в ЕС, обязательно туда попадет.
«При этом совершенно не нужно попадать в ЕС с точки зрения политики, населению Армении достаточно об этом просто периодически и активно рассказывать. Поэтому не стоит ожидать, что Армения реально будет принята в Европейский союз, а вот расстроить свои отношения со странами ЕАЭС, и в частности с Россией — это очень вероятная перспектива», — уверен Колташов.
Как считает российский политолог, абсурдность армянской политики настолько очевидна, что Москве даже не нужно как-то отвечать Еревану за его ходы и поступки, Ереван высечет себя сам.
«России в этой ситуации просто необходимо набраться терпения и дать Армении запутаться в своих противоречиях многовекторности, понести экономические потери, отказавшись от выгод ЕАЭС, где тарифы на многие ресурсы, поставляемые в Армению, формируются по внутренним ценам, а торговые льготы весьма существенны», — полагает В. Колташев.
В то же время, по мнению писателя, публициста и политолога Кирилла Ситникова, резолюцию Европарламента стоит рассматривать лишь как часть черного политического водевиля, что царит в стенах этой европейской структуры.
«Стоит, конечно, учитывать, что сейчас антироссийскую и антиазербайджанскую политику Европарламента активно наполняют и вдохновляют все те, кто мечтает задвинуть Россию хоть каким-то противодействием на Южном Кавказе. Но кто думает о том, каково при этом народам Южного Кавказа, который рассматривается евродепутатами как полигон для игрищ Евросоюза? Где их человеколюбие и гуманизм? Почему никто не занимается анализом поведения Еревана, который всегда являлся агрессором и занимался вооруженными провокациями на территории Азербайджана? Разве нет понимания того, что, призывая вооружать Армению, евродепутаты создают предпосылки для новой войны в регионе? И Армения беспрестанно ищет возможности эту войну начать. В этом смысле я думаю, что однобокость подхода Европарламент настолько очевидна, что здравомыслящие европейские политики не будут рассматривать ее как инициативу для действий. Настолько этот документ противоречит понятиям международного права и здравому смыслу вещей», — высказал свое мнение политолог.
Также, как полагает он, Армения очень напрасно так стремительно несется в ЕС, сдавать назад потом будет очень непросто.
«Только армянское шапкозакидательство могло довести ситуацию до такой шизофрении, когда Армения оказалась в серьезной опасности получить «на орехи» от всех региональных и внерегиональных игроков. Притом что армянское общество сейчас в целом совершенно не готово воевать. Этого Пашинян в своих авантюрах не учитывает. Россия может начать говорить с Ереваном в крайне жесткой манере, причем не только говорить, но и действовать. При этом Армения может пострадать в случае, если предпримет какую-то провокацию против Азербайджана — Баку ответит зеркально. Где реализм армянских политиков, в каком горячечном бреду они существуют — совершенно непонятно. Быть может, уже завтра они будут жить на поле боя, скрываясь от пуль в подворотнях», — резюмировал К. Ситников.