15 Ապրիլի 2024 16:42
Նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան գործունեությունը վերսկսելու համար։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին այսօր Թեհրանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Նասիր Քենանին։
Նրա խոսքով, առաջին դրական քայլերն են արվել Թեհրանում Ադրբեջանի դիվանագիտական գործունեությունը վերականգնելու համար, մասնավորապես, տեղի են ունեցել բանակցություններ արտգործնախարարների մակարդակով։
Նասիր Քենանին նշել է, որ վերջերս Թեհրան է ժամանել Ադրբեջանի դիվանագիտական պատվիրակությունը՝ նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնելու համար։
«Իրանը և Ադրբեջանը միակարծիք են, որ քաղաքական համագործակցությունը պետք է զարգանա այլ ոլորտներում համագործակցությանը զուգահեռ», - ասել է մամուլի քարտուղարը։

Насир Кянани о возможности возобновления деятельности посольства Азербайджана в Тегеране
Как сообщает Trend, об этом заявил сегодня на пресс-конференции в Тегеране пресс-секретарь Министерства иностранных дел Ирана Насир Кянани.
По его словам, для возобновления дипломатической деятельности Азербайджана в Тегеране были предприняты первые позитивные шаги, в частности состоялись переговоры на уровне министров иностранных дел.
Насир Кянани отметил, что недавно дипломатическая делегация Азербайджана прибыла в Тегеран для проведения подготовительных работ.
«Иран и Азербайджан единодушны во мнении о том, что политическое сотрудничество должно развиваться параллельно сотрудничеству в других сферах», - сообщил пресс-секретарь.