16 Ապրիլի 2024 12:46
«Բրյուսելյան հավաքը», որի աղմկահարույց ռազմաքաղաքական օրակարգի մասին բացառիկ հայտնել ենք ապրիլի 3-ին՝ էնթոնի Բլինքենի և Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի հետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումից երկու օր առաջ, առաջին հայացքից ավարտվեց բավականին համեստ արդյունքով։
Հետո շատ ընթերցողների մոտ տրամաբանական հարց առաջացավ՝ մի երկու հարյուր միլիոն դոլարի տնտեսական օգնություն Հայաստանին. իսկապե՞ս հանուն նման մանրուքների, Էնթոնի Բլինքենը, հաշվի առնելով իր զբաղված գրաֆիկը, Վաշինգտոնից թռավ Բրյուսել։ Դեռ այն ժամանակ մեր խմբագիրները հայտնեցին, որ մենք տեսել ենք միայն այն պատկերը, որը մեզ հեռարձակել են Հայաստանն ու Արևմուտքում նրա դաշնակիցները։
Հանդիպումից անմիջապես հետո մեր կայքը տեղեկացրեց, որ անպայման մանրամասներ կներկայացնի Բրյուսելում անդրկուլիսային բանակցությունների և այնտեղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին։ Իսկ հավաստի աղբյուրներից ստացանք տեղեկատվության մի ամբողջ շերտ այն մասին, թե որ ոլորտներում և կոնկրետ ինչ ծրագրերով է Հայաստանին ռազմաքաղաքական աջակցություն ցուցաբերելու ԱՄՆ-ը և Եվրամիությունը։
Ներկայումս մենք վերլուծում ենք ստացված փաստաթղթերը և շուտով այդ տվյալները կկիսվենք լայն հանրության հետ։ Բայց հիմա կարող ենք փաստել, որ Հայաստանին արևմուտքի աջակցության աստիճանը գերազանցել է մեր բոլոր սպասելիքները։ Համոզված ենք, որ Վրաստանն ու Մոլդովան շատ կզարմանան. ի վերջո, հայերը ստանում են մի բան, որի մասին վրացիներն ու մոլդովացիները կարող էին միայն երազել։ Եվ, ցավոք, ամեն ինչ խոսում է այն մասին, որ այդ աջակցությունն ուղղված է առաջին հերթին Ադրբեջանի դեմ։

ПОЛИТИКА  16 Апреля 2024 - 11:56
«Сходка в Брюсселе», о сенсационной военно-политической повестке которой мы эксклюзивно сообщили 3 апреля – за два дня до встречи Никола Пашиняна с Энтони Блинкеном и Урсулой фон дер Ляйен, завершилась, на первый взгляд, довольно скромным результатом.
Тогда у многих читателей возник логичный вопрос: пара сотен миллионов долларов экономической помощи для Армении – неужели ради такой мелочи Энтони Блинкен, учитывая его загруженный график, прилетел из Вашингтона в Брюссель? Уже тогда наша редакция сообщила, что мы увидели лишь ту картинку, которую нам транслировали Армения и ее союзники на Западе.
Сразу же после встречи наш сайт проинформировал о том, что обязательно предоставит подробности закулисных переговоров в Брюсселе и достигнутых там договоренностей. И вот от достоверных источников мы получили целый пласт информации о том, в каких сферах и по каким конкретным программам будет осуществляться военно-политическая поддержка Армении со стороны США и Евросоюза.
На данный момент мы анализируем полученные документы, и скоро поделимся данными с широкой общественностью. Но уже сейчас мы можем констатировать, что степень поддержки Западом Армении превзошла все наши ожидания. Уверены, что в Грузии и Молдове очень удивятся – ведь армяне получают то, о чем грузины и молдаване могли лишь мечтать. И, к сожалению, все указывает на то, что направлена эта поддержка, в первую очередь, против Азербайджана.