Վերլուծություն  18 Ապրիլի 2024 - 14:52
«Այո, դա իրոք այդպես է», - կարճ ու կտրուկ և դրա հետ մեկտեղ ծավալուն պատասխանել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ ռուս լրագրողների հարցին այն մասին, թե որքանուվ են Ղարաբաղի տարածաշրջանից ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի (ՌԽՔ) դուրսբերման մեկնարկի մասին ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդագրությունները համապատասխանում իրականությանը։ Իր հերթին, Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է. «Երկու երկրների բարձրագույն ղեկավարությունների կողմից՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության հիման վրա Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում ժամանակավորապես տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների մեր երկրի տարածքից վաղաժամկետ դուրսբերման մասին որոշում է ընդունվել։ Գործընթացը արդեն սկսվել է, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունները միջոցներ են ձեռնարկում այս որոշումը կյանքի կոչելու ուղությամբ»։
Եվ այսպես, գործընթացը սկսվել է: ՌԽՔ-ն լքում է Ադրբեջանը։ Հիշեցնեմ, որ քանակակազմը ներառում է՝ հրաձգային զենքով, 90 զրահափոխադրիչով և 380 միավոր ավտոմոբիլային և հատուկ տեխնիկավ հագեցված 1960 զինծառայող։
Ռուսական խաղաղապահ քանակակազմը Ադրբեջանի տարածք էր մտցվել 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության համաձայն։ Հայտարարության մեջ չէր արձանագրվել քանակակազմի նպատակներն ու նշանակությունը, սակայն դրանք ուրվագծվում էին համատեքստից։ ՌԽՔ-ին կոչ էր արվել, մի կողմից՝ տարանջատել պատերազմող կողմերին, իսկ մյուս կողմից՝ կանխել ադրբեջանցիների և հայերի միջև վերաինտեգրման սկզբնական փուլում բախումները։
Ներկա պահին մենք մեր առաջ խնդիր չենք դնում գնահատել և խորանալ Ադրբեջանում ՌԽՔ-ի գործունեության արդյունքների վերլուծության մեջ։ Այո, առաքելության տարբեր ժամանակահատվածներում ծագել են թյուրիմացություններ և վրդովմունք, ինչը բազմիցս լուսաբանվել է մեր կայքում։ Սակայն այս ամենը մնացել է անցյալում։ Խորհրդանշական տեսակետից՝ Ղարաբաղից ՌԽՔ-ի դուրս բերելը նշանավորում է ադրբեջանական պետության ինքնիշխանության հաղթանակը։
Ադրբեջանը դրսևորեց բարձր մակարդակի քաղաքական կուլտուրա՝ այդ արդյունքին հասնելով առանց Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ամպագոռգոռ պարզաբանումներին, առանց դիվանագիտական սկանդալների, կծու խոսքերի փոխանակման և, բնականաբար, առանց զինված միջադեպերի՝ օգտագործելով քաղաքական և դիվանագիտական փոխգործակցության ողջ պաշարը։
Այստեղ անհրաժեշտ է ավելացնել. ռուս խաղաղապահների դուրսբերումը անխուսափելիորեն կհանգեցնի ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների նոր որակի, իսկ նշանակում է, և էներգիա կազատի բոլոր ոլորտներում նոր համատեղ նախագծերի համար։ Եթե բոլորովին պարզ արտահայտվել, արդեն ոչինչ չի մթագնի երկու երկրների միջև հարաբերությունները։
2020-ից մինչև 2024 թվականն ընկած ժամանակահատվածը, այդպիսով, հանդիսանում է նախագահ Իլհամ Ալիևի և նրա թիմի պետական և ռազմավարական մտածելակերպի վառ օրինակ, ովքեր պլանաչափորեն, քայլ առ քայլ վերականգնեցին Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ օգտագործելով որտեղ պետք է դիվանագիտություն, իսկ որտեղ պետք է «Երկաթե բռունցք»: Սակայն այստեղ ևս անհրաժեշտ է ուղղում կատարել. 2020–2024 թվականները՝ ընդամենը այսբերգի գագաթն են, որի տակ թաքնված են երկար տարիների ջանքերը, կամքի ու ինտելեկտի լարումը, պետական ու ռազմական շինարարությունը, մի խոսքով քրտինքն ու արյունը։ Թերևս, ինքնիշխանության վերականգնման ծրագրի նախապատրաստման և իրականացման ողջ ժամանակահատված լավագույն լեյտմոտիվ է հանդիսանում նախագահ Ալիևի՝ ժողովրդին ուղղված ուղերձում իր խոսքերը. «Ես գիտեմ, թե ինչ, երբ և ինչպես պետք է անել»։
Այնուամենայնիվ, թույլ տվեք մի փոքր շեղվել։ Ինչպես գիտեք, ադրբեջանցիների մեջ կա որոշակի խումբ, որը միշտ պատրվակներ է փնտրում, այն ամենի ատողներ, ինչ անում է Ադրբեջանի իշխանությունը։ Կա նաև Արևմուտքում խրամատավորված և դոլարների ու եվրոների դիմաց պատվերներ կատարող այսպես կոչված ընդդիմություն։ Եվ նրանց, և մյուսների պահանջների էությունը կայանում էր նրանում, որ, իբր, Ռուսաստանը երբեք չի հեռանա Ղարաբաղից, և որ գրեթե Բաքուն ինքն է խաղաղապահներ բերել Ղարաբաղ։ 44-օրյա պատերազմից հետո նրանք ասում էին, որ ադրբեջանական բանակը չի մտնի Խոջալու, Ասկերան, Աղդերե, Խոջավենդ ու Խանքենդի։ Երբ մեր բանակը մտավ այդ բնակավայրերը, իսկ նախագահ Ալիևը Խանքենդիի կենտրոնական հրապարակում բարձրացրեց Ադրբեջանի դրոշը՝ նրանք սկսեցին ասել այն մասին, որ դա ուրախության պատճառ չէ, քանի որ ռուս խաղաղապահները չէ որ երբեք չեն հեռանա։ Եվ տեսեք վերջապես եկավ այն օրը, երբ խաղաղապահները լքում են Ղարաբաղի տարածաշրջանը։ Դուք այս անգամ ի՞նչ կասեք։
Ընդհանրապես, զավեշտական իրավիճակ։ Դե, արևմտյան հավելյալ կերակրի վրա ընդդիմության հետ ամեն ինչ պարզ է։ Իսկ մնացած բոլոր ատողներին շատ կցանկանայի խորհուրդ տալ պահպանել առողջ դատողություն: Իսկ այն առողջ դատողությունը հուշում է, որ Ադրբեջանին հաջողվել է լուծել դժվարագույն խնդիրը՝ առանց տարածաշրջանի (այո և աշխարհի) գլխավոր պետություններից մեկի հետ կոնֆլիկտի՝ վերականգնել և ամրապնդել է իր ինքնիշխանությունը մի տարածաշրջանում, որը խոշոր տերությունների կողմից ավանդաբար կառավարվում է հակամարտությունների մանիպուլյացիայի միջոցով: Ավելորդ չի լինի, ասպիսով, այս համատեքստում նշել մի կարևոր միտք՝ Ադրբեջանը դրանով իսկ օրինակ է դարձել ողջ Հարավային Կովկասի համար։ Ադրբեջանի ինքնիշխանության ամրապնդումը՝ անկյունաքար է ողջ տարածաշրջանի կայունության և անվտանգության հիմքում։

Факт, бьющий наотмашь
«Да, это действительно так», — лаконично и вместе с тем емко ответил пресс-секретарь президента Российской Федерации Дмитрий Песков на вопрос российских журналистов о том, насколько сообщения азербайджанских СМИ о начале вывода российского миротворческого контингента из Карабахского региона соответствуют действительности. В свою очередь, помощник президента Азербайджана — заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев заявил: «Высшим руководством обеих стран принято решение о досрочном выводе с территории нашей страны миротворцев Российской Федерации, временно размещенных на территории Азербайджанской Республики на основании Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года. Процесс уже начался, министерства обороны Азербайджана и России принимают меры по исполнению данного решения».
Итак, процесс начался. РМК покидает Азербайджан. Напомню, что в состав контингента входят 1960 военнослужащих, оснащенных стрелковым оружием, 90 бронетранспортеров и 380 единиц автомобильной и специальной техники.
Российский миротворческий контингент был введен на территорию Азербайджана согласно Трехстороннему заявлению от 10 ноября 2020 года. В заявлении не были зафиксированы цели и назначение контингента, однако они вырисовывались из контекста. РМК был призван, с одной стороны, разделить воюющие стороны, а с другой — предупреждать эксцессы между азербайджанцами и армянами на начальном этапе реинтеграции.
В настоящий момент мы не ставим своей задачей оценивать и углубляться в анализ итогов деятельности РМК в Азербайджане. Да, в различные периоды работы миссии возникали недопонимание и возмущение, что неоднократно освещалось на нашем сайте. Однако всё это осталось в прошлом. С символической точки зрения, вывод РМК из Карабаха знаменует торжество суверенитета азербайджанского государства.
Азербайджан продемонстрировал высокий уровень политической культуры, добившись этого результата без громких выяснений отношений с Россией, без дипломатических скандалов, обмена колкостями и, естественно, без вооруженных инцидентов, используя весь багаж политического и дипломатического взаимодействия.
Здесь необходимо добавить: вывод российских миротворцев неминуемо приведет к новому качеству российско-азербайджанских отношений, а значит, и освободит энергию для новых совместных проектов во всех сферах деятельности. Если выразиться совсем просто, ничто уже не будет омрачать отношений между двумя странами.
Временной отрезок с 2020 по 2024 годы, таким образом, является ярким образцом государственно-стратегического мышления президента Ильхама Алиева и его команды, планомерно, шаг за шагом восстанавливавших территориальную целостность и суверенитет Азербайджана, используя где нужно дипломатию, а где нужно и «Железный кулак». Однако и здесь необходимо сделать поправку: 2020–2024 годы — это только верхушка айсберга, под которой спрятаны долгие годы усилий, напряжения воли и интеллекта, государственного и военного строительства, одним словом, пота и крови. Пожалуй, лучшим лейтмотивом всего периода подготовки и осуществления плана по восстановлению суверенитета являются слова президента Алиева, сказанные им в обращении к народу: «Я знаю, что, когда и как надо делать».
Впрочем, позвольте мне немного отвлечься. Как известно, есть среди азербайджанцев определенная группа, которая вечно ищет, к чему придраться, хейтеры всего того, что делает азербайджанская власть. Есть также так называемая оппозиция, окопавшаяся на Западе и выполняющая заказы за доллары и евро. Суть претензий и тех, и других заключалась в том, что, мол, Россия никогда не уйдет из Карабаха и что чуть ли не сам Баку привел миротворцев в Карабах. После 44-дневной войны они говорили, что азербайджанская армия не войдет в Ходжалы, Аскеран, Агдере, Ходжавенд и Ханкенди. Когда наша армия вошла в эти населенные пункты, а президент Алиев поднял флаг Азербайджана на центральной площади Ханкенди, они принялись говорить о том, что это не причина для радости, поскольку российские миротворцы ведь никогда не уйдут. И вот наконец настал день, когда миротворцы покидают Карабахский регион. Что вы скажете на сей раз?
В общем, комичная ситуация. Ну, с оппозицией на западной подкормке всё ясно. А всем остальным хейтерам очень хочется посоветовать сохранять здравый смысл. А он, здравый смысл, подсказывает, что Азербайджану удалось решить сложнейшую задачу — без конфликта с одним из главных государств региона (да и мира) восстановить и укрепить свой суверенитет в регионе, традиционно управляемом крупными державами посредством конфликтного манипулирования. Не лишним будет, таким образом, в этом контексте отметить важную мысль — Азербайджан тем самым стал примером для всего Южного Кавказа. Упрочение суверенитета Азербайджана — это краеугольный камень в фундаменте стабильности и безопасности всего региона.