19 Ապրիլի 2024 13:25
Պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի կողմից հաստատված ընթացիկ տարվա ուսումնական պլանի համաձայն՝ Ռազմածովային և Ռազմաօդային ուժերի մասնակցությամբ՝ հակաօդային պաշտպանության կազմակերպմանը նվիրված «Կասպյան երկինք 2024» մարտավարական զորավարժություններ են անցկացվել։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ՊՆ-ից, մարտավարական զորավարժություններին ներգրավված է եղել մինչև 300 անձնակազմ, մարտական և պարեկային նավեր, կատերներ, մարտական ուղղաթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր։
Տագնապի ազդանշանով բազավորման կետը լքած նավերը՝ Ռազմաօդային ուժերի ավիացիոն միջոցների հետ միասին գործնական գործողություններ են իրականացրել՝ Կասպից ծովի ադրբեջանական հատվածում՝ ծովային էներգետիկ ենթակառուցվածքի հակաօդային պաշտպանությունը կազմակերպելու, պայմանական հակառակորդի թիրախները ոչնչացնելու վերաբերյալ և այլ մարտական առաջադրանքներ։ Բացի այդ, զորավարժությունների ընթացքում հաջողությամբ կատարվել են՝ նավերի խարիսխ գցելու և խարսխից հանելու, հակաօդային պաշտպանության կազմակերպման և ստորջրյա դիվերսիաների ճնշման գործողությունները։
Երկու փուլով անցկացված մարտավարական զորավարժությունների ընթացքում՝ Ռազմածովային և Ռազմաօդային ուժերի անձնակազմը դրսևորել է բարձր պրոֆեսիոնալիզմ և կատարել առաջադրված բոլոր խնդիրները։

ПОЛИТИКА  19 Апреля 2024 - 11:38
В соответствии с планом подготовки на текущий год, утвержденным министром обороны генерал-полковником Закиром Гасановым, при участии Военно-морских и Военно-воздушных сил проведены тактические учения «Каспийское небо-2024», посвященные организации противовоздушной обороны.
Как сообщили Caliber.Az в Минобороны, в тактических учениях было задействовано до 300 человек личного состава, боевые и патрульные корабли, катера, боевые вертолеты и беспилотные летательные аппараты.
Суда, покинувшие базовый пункт по сигналу тревоги, совместно с авиационными средствами ВВС выполнили в азербайджанском секторе Каспийского моря практические действия по организации воздушной обороны морской энергетической инфраструктуры, уничтожению целей условного противника и другие боевые задачи. Кроме того, в ходе учений были успешно выполнены действия по постановке на якорь и снятию с якоря кораблей, организации противовоздушной обороны и пресечению подводной диверсии.
В ходе тактических учений, проведенных в два этапа, личный состав ВМС и ВВС продемонстрировал высокий профессионализм и выполнил все поставленные задачи.