19 Ապրիլի 2024 16:45
Ռուս խաղաղապահները շարունակում են զորքերի դուրս բերման գործընթացը Ադրբեջանի տարածքում ժամանակավոր տեղակայման գոտուց։
Այս մասին հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում կատարելով News.Az-ին։
News.Az-ի ձեռք բերած տեսանյութում երևում է, որ ռուս խաղաղապահների զինտեխնիկայի առաջին խմբաքանակը, այդ թվում՝ 24 BTR-82A զրահափոխադրիչներ, դուրս է բերվել Ադրբեջանի տարածքից Գյորան երկաթուղային կայարանի միջոցով։ Ռազմական տեխնիկա Ռուսաստան է տեղափոխվել Ադրբեջանական «Յալամա» սահմանային անցակետով։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը AZERTAC-ին ասել էր, որ երկու երկրների բարձրագույն ղեկավարությունը որոշում է կայացրել 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության հիման վրա Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում ժամանակավորապես տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների մեր երկրի տարածքից վաղաժամկետ դուրսբերման մասին։ «Գործընթացն արդեն սկսվել է, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունները միջոցներ են ձեռնարկում այս որոշումը կյանքի կոչելու համար»։

ПОЛИТИКА  19 Апреля 2024 - 13:21
Российские миротворцы продолжают вывод войск из зоны временного размещения на территории Азербайджана.
Об этом Caliber.Az передает со ссылкой на News.Az.
На видео, полученном News.Az, видно, что первая партия военной техники российских миротворцев, включая 24 БТР-82А, была выведена с территории Азербайджана через железнодорожную станцию Гёран. Военная техника была переправлена в Россию через азербайджанский пограничный пункт «Ялама».
Ранее помощник президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев сообщил АЗЕРТАДЖ, что решение о досрочном выводе российских миротворцев, временно находящихся на территории Азербайджанской Республики, в соответствии с Трехсторонним заявлением, подписанным 10 ноября 2020 года, было принято высшим руководством обеих стран. Гаджиев заявил, что этот процесс уже начался, и министерства обороны Азербайджана и России принимают соответствующие меры по исполнению данного решения.