19 Ապրիլի 2024 18:25
Այսպիսով, այսօր պայմանական սահմանին, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետներ Շահին Մուստաֆաևի և Մհեր Գրիգորյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ութերորդ հանդիպումը։
Ի՞նչ են նշանակում կողմերի միջև այսօր ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Առանց մեկ կրակոց արձակելու՝ ապահովվել է ավելի քան 30 տարի Հայաստանի օկուպացման տակ գտնվող Ղազախի շրջանի ոչ անկլավային գյուղերի վերադարձը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ;
Նախագահ Ալիևը մեր սահմանամերձ գյուղերի վերադարձի կարևոր հարցը նախաձեռնել է դեռևս 2020-ին: Այդ ժամանակվանից ակտիվ աշխատանքներ են տարվել այս ուղղությամբ։ Այսօր մենք տեսնում ենք մեր երկրի ազգային շահերն արտացոլող այս լայնածավալ գործընթացի տրամաբանական ավարտը;
Այս քայլով սկիզբ դրվեց սահմանների սահմանազատման գործընթացին, և դրա առաջին քայլերն արվեցին հենց Ղազախի շրջանում։ Ադրբեջանը պնդում էր սահմանազատման գործընթացը սկսել հենց այս տարածքից՝ ընդգծելով դրա ռազմավարական նշանակությունը;
Եվրամիությունը, ԱՄՆ-ը և մի շարք արևմտյան երկրներ փորձեցին ազդել սահմանազատման գործընթացի վրա, սակայն Ադրբեջանին հաջողվեց կանխել նրանց միջամտությունը։ Արդյունքում՝ Ադրբեջանն ու Հայաստանը ընդհանուր լեզու գտան և ապացուցեցին, որ ի վիճակի են ինքնուրույն լուծել ծագող խնդիրները։ Այսպիսով, որքան քիչ այսպես կոչված արևմտյան «խաղաղապահները» խառնվեն ադրբեջանա-հայկական երկխոսությանը, այնքան շուտ խաղաղություն ու բարգավաճում կհաստատվի Հարավային Կովկասում;
Այս իրադարձությունը դարձավ նոր օղակ կարևոր հաղթանակների շղթայում, ներառյալ՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի ինքնիշխանության վերջնական հաստատումը և երկրի տարածքից ռուսական խաղաղապահ զորախմբի դուրսբերումը։ Այժմ այս ցանկին ավելանում է ադրբեջանական չորս գյուղերի նկատմամբ վերահսկողության վերականգնումը՝ առանց արյուն թափելու։ Հերթական անգամ մենք ականատես ենք լինում, թե ինչպես են կյանքի կոչվում նախագահ Ալիևի ծրագրած բոլոր նախաձեռնությունները՝ ամբողջությամբ արտացոլելով մեր երկրի շահերը;
Ֆրանսիայի և մի շարք այլ արևմտյան երկրների կողմից տարածված այն քարոզչությունը, թե Ադրբեջանն իբր հարձակում է նախապատրաստում Հայաստանի վրա և ռազմական հավակնություններ ունի այդ երկրի տարածքների նկատմամբ, վերջնականապես հերքվեց։ Այդ մեղադրանքները ոչ այլ ինչ էին, քան մեր երկրի դեմ ուղղված կեղտոտ խաղի և կեղծ քարոզչական արշավի մաս և իրականության հետ կապ չունեին։
Եվ վերջում ամփոփելով այս ամենը՝ կարելի է վստահորեն ասել, որ սա Ադրբեջանի և նրա նախագահ Իլհամ Ալիևի հերթական փայլուն հաղթանակն է։

ПОЛИТИКА  19 Апреля 2024 - 17:32
Итак, сегодня на условной границе под председательством вице-премьеров Азербайджана и Армении Шахина Мустафаева и Мгера Григоряна состоялась восьмая встреча Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджаном и Арменией и Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между РА и АР.
Что означают сегодняшние договоренности между сторонами?
Без единого выстрела было обеспечено возвращение под контроль Азербайджана неанклавных сел Газахского района, более 30 лет находившихся под оккупацией Армении;
Президент Алиев инициировал важный вопрос возвращения наших приграничных сёл ещё в 2020 году. С того момента развернулась активная работа в данном направлении. Сегодня мы наблюдаем логичное завершение этого масштабного процесса, отражающего национальные интересы нашей страны;
Этот шаг стал началом процесса делимитации границ, причём первые его шаги были предприняты именно в Газахском районе. Азербайджан настаивал на начале делимитации именно с этого участка, подчёркивая его стратегическое значение;
Европейский Союз, США и ряд западных стран пытались влиять на процесс делимитации, однако Азербайджан сумел предотвратить их вмешательство. В результате, Азербайджан и Армения нашли общий язык и доказали, что способны самостоятельно решать возникающие вопросы. Таким образом, чем меньше так называемые западные «миротворцы» будут вмешиваться в азербайджано-армянский диалог, тем скорее на Южном Кавказе наступят мир и процветание;
Это событие стало новым звеном в цепи важных побед, включая окончательное утверждение суверенитета Азербайджана над Карабахом после сентября 2023 года и вывод российского миротворческого контингента с территории страны. Теперь к этому списку добавляется бескровное возвращение контроля над четырьмя азербайджанскими селами. В очередной раз мы становимся свидетелями того, как все запланированные президентом Алиевым инициативы претворяются в жизнь, полностью отражая интересы нашей страны;
Пропаганда, распространяемая Францией и рядом других западных стран о том, что Азербайджан, якобы, готовит нападение на Армению и имеет военные амбиции на территории этой страны, была окончательно опровергнута. Эти обвинения были не более чем частью грязной игры и ложной пропагандистской кампании, нацеленной против нашей страны, и не имели никакого отношения к реальности.
И в заключение, можно с уверенностью заявить, что это стало очередной яркой победой Азербайджана и его президента Ильхама Алиева.