17 Մայիսի 2024 19:18
ԱՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ադրբեջանական բանակի գլխավոր շտաբի պետ Քերիմ Վելիևը հետևել է հրետանային ստորաբաժանումների՝ մարտական հրաձգությամբ ցուցադրական մարտավարական զորավարժություններին, Caliber.Az.հայտնել են ԱՀ ՊՆ-ից։
Գլխավոր շտաբի պետը ժամանել է դաշտային կետ և լսել է հրամանատարների ու շտաբային սպաների՝ առաջադրանքների կատարման ընթացքում քարտեզի վրա ընդունված որոշումների մասին զեկույցները։
Նշվել է, որ մշտական տեղակայման կետերից՝ կենտրոնացման վայրեր տագնապով դուրս բերված ստորաբաժանումները մշակել են՝ կրակային դիրքեր գրավելու, տեխնիկան և հրետանային կայանքները մարտական վիճակի բերելու վերաբերյալ գործողությունները:
Նշվել է, որ գործնական հրաձգության ժամանակ նախատեսված թիրախները ոչնչացվել են բարձր ճշգրտությամբ։
Գեներալ-գնդապետ Ք.Վելիևը դրական է գնահատել զորավարժությունների ընթացքը և համապատասխան անձանց հանձնարարել է՝ էլ ավելի բարձրացնել անցկացվող զորավարժությունների և վարժանքների ինտենսիվությունն ու որակը՝ ստորաբաժանումների մարտունակության բարձր մակարդակը պահպանելու և զինծառայողների գործնական հմտությունները զարգացնելու նպատակով։

Первый заместитель министра обороны Азербайджанской Республики – начальник Генерального штаба азербайджанской армии генерал-полковник Керим Велиев понаблюдал за тактическими учениями артиллерийских подразделений с показательными боевыми стрельбами, сообщили Caliber.Az в Минобороны АР.
Начальник Генерального штаба прибыл на полевой пункт и заслушал доклады командиров и штабных офицеров о решениях, принятых на карте в ходе выполнения задач.
Было отмечено, что подразделения, выведенные по сигналу тревоги из пунктов постоянной дислокации в районы сосредоточения, отработали действия по занятию огневых позиций, приведению в боевое состояние боевой техники и артиллерийских установок.
Отмечалось, что в ходе выполнения практических стрельб с высокой точностью были уничтожены намеченные цели.
Генерал-полковник К. Велиев положительно оценил ход учений, дал поручения соответствующим лицам по дальнейшему повышению интенсивности и качества проводимых учений и тренировок с целью поддержания высокого уровня боеспособности подразделений и развития практических навыков военнослужащих.