18 Մայիսի 2024 11:53
Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԱՀ բանակի Գլխավոր շտաբի պետ Քերիմ Վեիևը և պաշտպանության փոխնախարար, ցամաքային զորքերի հրամանատար Հիքմեթ Միրզոևը հանդիպել են՝ զորահավաքային զորավարժություններին մասնակցող զինապարտների հետ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Պաշտպանության նախարարությունից, հանդիպմանը Քերիմ Վելիևը պատմել է՝ ադրբեջանական բանակում նախագահ, Զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ անցկացված հաջող բարեփոխումների մասին։ Նա նշել է՝ զորահավաքային պատրաստության և մոբիլիզացիոն ռեզերվների ստեղծման ուղղությամբ աշխատանքները համակարգված շարունակելու կարևորությունը, պահեստային զինծառայողների մարտունակության բարձր մակարդակը պահպանելու համար՝ ուսումնական հավաքների կանոնավոր անցկացմանը հատուկ ուշադրություն դարձնելու կարևորությունը:
Քերիմ Վելիևը հետաքրքրվել է՝ զինծառայողների ապահովման և անցկացվող գործնական պարապմունքների մասին։ Նա պաշտոնատար անձանց ուշադրությանն է ներկայացրել պաշտպանության նախարարի հանձնարարականները՝ զինծառայողների մարտական պատրաստության մակարդակի հետագա բարձրացման, անցկացվող զորավարժությունների իրական մարտական պայմաններին հարմարեցնելու, զորավարժությունների ընթացքում տեխնոլոգիական նորամուծությունների օգտագործման, սպառազինության մեջ ընդունված նոր զենքերի և ռազմական տեխնիկայի արդյունավետ կիրառման վերաբերյալ։
Զորամասերի հրամանատարներին տրվել են կոնկրետ առաջադրանքներ՝ զորավարժությունների որակը և դրանցում ներգրավված անձնակազմի պրոֆեսիոնալիզմը բարելավելու վերաբերյալ։

Первый заместитель министра обороны - начальник Генерального штаба азербайджанской армии генерал-полковник Керим Велиев и заместитель министра обороны - командующий Сухопутными войсками генерал-лейтенант Хикмет Мирзоев встретились с военнообязанными, участвующими в учебных сборах по мобилизационной подготовке.
Как сообщили Caliber.Az в Минобороны, на встрече Керим Велиев рассказал об успешных реформах, проведенных в азербайджанской армии под руководством президента, Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева. Он отметил важность планомерного продолжения мероприятий по мобилизационной подготовке и созданию мобилизационных резервов, важность особого внимания регулярному проведению учебных сборов с целью поддержания высокого уровня боеготовности военнослужащих запаса.
Керим Велиев поинтересовался обеспечением военнослужащих и проводимыми практическими занятиями. Он довел до сведения должностных лиц поручения министра обороны о дальнейшем повышении уровня боеготовности военнослужащих, адаптации проводимых учений к реальным боевым условиям, об использовании в ходе учений технологических инноваций, об эффективном применении принятых на вооружение нового оружия и боевой техники.
Перед командирами воинских частей были поставлены конкретные задачи по дальнейшему повышению качества учений и профессионализма привлекаемого к ним личного состава.