Միլլի Մեջլիսը խստորեն դատապարտել է Նիդերլանդների խորհրդարանի ներկայացուցիչների պալատի բանաձևը
Ադրբեջանի Հանրապետության Միլլի Մեջլիսն վճռական բողոք է հայտնում՝ 2024 թվականի մայիսի 23-ին Նիդերլանդների խորհրդարանի ներկայացուցիչների պալատի կողմից Ադրբեջանի դեմ ուղղված անարդար և միակողմանի բանաձևի ընդունման դեմ, խստորեն դատապարտում է այդ քայլը՝ այն համարելով որպես ռասիստական, ադրբեջանաֆոբ, թուրքաֆոբ և իսլամաֆոբ քաղաքական գործողություն.
Բանաձևում մեր երկրին առաջադրված մեղադրանքները հիմնված են ինչպես իրականության խեղաթյուրման, այնպես էլ կեղծ ու խեղաթյուրված տեղեկատվության վրա։
Այս մասին APA-ին հայտնել են Միլլի Մեջլիսում։
«Ադրբեջանի Հանրապետության Միլլի Մեջլիսը կոչ է անում Նիդերլանդների խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատին, ինչպես նաև այս երկրի ղեկավար պաշտոնատար անձանց՝ վերջ տալ Ադրբեջանի ներքին գործերին անօրինական միջամտության փորձերին՝ հրաժարվել հակամարտություն հրահրող փորձերից, որն արդեն անցել  է պատմության գիրկը, քայլեր ձեռնարկել՝ ուղղված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանը»,- ասված է խորհրդարանի հայտարարության մեջ։

Милли Меджлис решительно осудил резолюцию палаты представителей парламента Нидерландов
Милли Меджлис Азербайджанской Республики выражает решительный протест против принятия 23 мая 2024 года Палатой представителей парламента Нидерландов несправедливой и односторонней резолюции, нацеленной против Азербайджана, решительно осуждает этот шаг, расценивая его как расистскую, азербайджанофобскую, тюркофобскую и исламофобскую политическую акцию. Обвинения, выдвинутые против нашей страны в резолюции, основаны как на искажении реальности, так и на ложной и фальсифицированной информации.
Об этом АПА сообщили в Милли Меджлисе.
«Милли Меджлис Азербайджанской Республики призывает Палату представителей парламента Нидерландов, а также руководящих должностных лиц этой страны положить конец попыткам незаконного вмешательства во внутренние дела Азербайджана, отказаться от попыток разжечь конфликт, который уже канул в историю, предпринять шаги, направленные на установление долгосрочного мира между Арменией и Азербайджаном», - говорится в заявлении парламента.