Օ'Բրայեն. Ադրբեջանն ու Հայաստանը բավականին լավ են խոսում միմյանց հետ ուղիղ շփման ժամանակ
Միացյալ Նահանգները խրախուսում են Ադրբեջանին և Հայաստանին՝ խաղաղության համաձայնագիրը ավարտին հասցնել առաջիկա շաբաթների և ամիսների ընթացքում։
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, այս մասին Երևանում «Ազատություն» ռադիոկայանին տված մեկնաբանությունում ասել է՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը։
«Միացյալ Նահանգները խրախուսում են հարավկովկասյան երկու երկրներին՝ առաջիկա շաբաթների և ամիսների ընթացքում ավարտել նման համաձայնագրի ստորագրումը»,- ասել է Օ՛Բրայենը։
Նրա խոսքով, Բաքուն և Երևանը պետք է որոշեն, թե ինչպիսի դեր կարող է խաղալ ԱՄՆ-ը. «Մենք չենք հավակնում լինել գերտերություն տարածաշրջանում։ Մենք այստեղ ենք՝ աջակցելու տարածաշրջանի ժողովուրդների՝ երկարաժամկետ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու օրինական ցանկությանը։ Այս փուլում կողմերը բավականին լավ են կարողանում ուղիղ կերպով խոսել միմյանց հետ»։

О'Брайен: Азербайджан и Армения довольно хорошо разговаривают друг с другом напрямую
Соединенные Штаты вдохновляют Азербайджан и Армению завершить заключение мирного соглашения в ближайшие недели и месяцы.
Как передает Report, об этом заявил помощник госсекретаря США Джеймс О'Брайен в комментарии для «Радио Свобода» в Ереване.
«Соединенные Штаты вдохновляют две южнокавказские страны завершить заключение такого соглашения в ближайшие недели и месяцы», - сказал О'Брайен.
По его словам, Баку и Ереван должны решать, какую именно роль могут сыграть США: «Мы не претендуем на роль сверхдержавы в регионе. Мы здесь для того, чтобы поддержать законное желание народов региона заключить долгосрочное мирное соглашение. На этом этапе стороны довольно хорошо разговаривают друг с другом напрямую».