Մեծ Բրիտանիայի դեսպան. Բաքվում COP29-ի անցկացումը դրական ազդանշան է տարածաշրջանում խաղաղության համար
13 Հունիսի 2024 09:48
Մեծ Բրիտանիան պատրաստ է աջակցել Ադրբեջանին COP29-ի հաջող անցկացման հարցում։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Բաքվում Չարլզ III թագավորի ծննդյան օրվա պաշտոնական տոնակատարության ժամանակ հայտարարել է: Ադրբեջանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ֆերգուս Օլդը։
Նա նշել է, որ Մեծ Բրիտանիայի թագավորի առաջնահերթություններից են կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարն ու բնության պաշտպանությունը։
Դիվանագետը հիշեցրել է, որ 5 ամսից հետո Ադրբեջանը կհյուրընկալի COP29-ը. «Հաջորդ 6 ամիսները շատ հետաքրքիր են լինելու։ Վեց ամիս առաջ Բաքվում COP29-ի անցկացման վերաբերյալ պայմանավորվածությունը դրական ազդանշան դարձավ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում և տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու համար։ Հուսով եմ, որ և՛ Ադրբեջանը, և՛ Հայաստանը կարող են առաջ շարժվել կայուն խաղաղության հասնելու ուղղությամբ՝ մինչև COP29-ը»:

Британский посол: Проведение COP29 в Баку - позитивный сигнал к миру в регионе
Как сообщает Report, об этом британский посол в Азербайджане Фергюс Олд заявил на праздновании официального дня рождения короля Чарльз III в Баку.
Он отметил, что одними из приоритетов короля Великобритании является борьба с климатическими изменениями и защита природы.
Дипломат напомнил, что через 5 месяцев Азербайджан проведет COP29: «Следующие 6 месяцев будут очень интересными. Договоренность по проведению COP29 в Баку полгода назад стала позитивным сигналом и в сфере борьбы с изменениями климата и достижения мира в регионе. Надеюсь, что и Азербайджан и Армения смогут продвинуться вперед в направлении достижения устойчивого мира перед СOP29».