Օմբուդսմենը դիմել է միջազգային կազմակերպություններին
Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիևան կոչ է արել միջազգային կազմակերպություններին դատապարտել ադրբեջանցի լրագրողի նկատմամբ Ֆրանսիայի իշխանությունների կանխակալ գործողությունները և անհրաժեշտ հետաքննություն անցկացնել։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, օմբուդսմենը հիշեցրել է, որ ադրբեջանցի լրագրողը, ով այցելել է այդ երկիր՝ մասնակցելու Բոննում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի քարտուղարության կողմից կազմակերպված միջոցառմանը, հունիսի 11-ին ձերբակալվել է Քյոլն/Բոն օդանավակայանում, որտեղ նրան հայտնել են, որ Ֆրանսիան արգելել է իր մուտքը Շենգենյան գոտի։
Օմբուդսմենը նշել է, որ լրագրողի նկատմամբ նման գործողությունները, հանդիսանալով լրագրողական ազատ գործունեությունը սահմանափակելու փորձ, կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքի նորմերը և սկզբունքները, մասնավորապես խոսքի ազատության և տեղեկատվության մատչելիության իրավունքը։
Ֆրանսիայի կողմից նման քայլը պետք է դատապարտվի համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների կողմից, հարցը պետք է մանրակրկիտ հետաքննվի, ընդգծել է Ս. Ալիևան։

Омбудсмен обратилась к международным организациям
Уполномоченный по правам человека Азербайджана Сабина Алиева призвала международные организации осудить предвзятые действия французских властей в отношении азербайджанской журналистки и провести необходимые расследования.
Как сообщает Report, омбудсмен напомнила, что азербайджанская журналистка, посетившая эту страну для участия в мероприятии, организованном Секретариатом Рамочной конвенции ООН об изменении климата в Бонне, была задержана 11 июня в аэропорту Кёльн/Бонн, где ее проинформировали о том, что Франция наложила запрет на ее въезд в шенгенскую зону.
Омбудсмен отметила, что подобные действия в отношении журналистки, являясь попыткой ограничить свободную журналистскую деятельность, грубо нарушают нормы и принципы международного права, в частности, права на свободу слова и доступ к информации.
Подобный шаг со стороны Франции должен быть осужден соответствующими международными организациями, вопрос необходимо тщательно расследовать, подчеркнула С.Алиева.