Ստորագրվել է՝ ֆրանսիական նեոգաղութատիրության դեմ պայքարող երկրների Բաքվի հռչակագիրը
Ֆրանսիայից նեոգաղութների անկախացման համար շարժումների առաջնորդների մասնակցությամբ Ադրբեջանի մայրաքաղաքում տեղի ունեցող առաջին համագումարում ստորագրվել է՝ Ազատության միջազգային ճակատ ստեղծելու մասին Բաքվի հռչակագիրը։
Ինչպես հայտնում է Сaliber.Az-ը, այն ստորագրել են՝ Ֆրանսիայի գաղութատիրական քաղաքականությունից տուժած աշխարհի 14 երկրների ներկայացուցիչներ։
Հարկ է նշել, որ հռչակագրի տեքստի պատրաստմանը մասնակցել են ֆրանսիական գաղութատիրությունից տուժած՝ Կորսիկայի, Մելանեզիայի, Պոլինեզիայի անկախության, Կարիբյան և Անտիլյան կղզիների խմբի անկախության համար 15 քաղաքական կուսակցությունների և շարժումների առաջնորդներ և ակտիվիստներ։
Գվադելուպայի ազատագրման ժողովրդական հանրահավաքի կազմակերպմամբ և Բաքվի նախաձեռնող խմբի աջակցությամբ նրանք քննարկել են՝ անկախության համար պայքարում էլ ավելի սերտ միասնության ուղիները, ֆրանսիական գաղութատիրությանը հաղթելու համար արդյունքի վրա հիմնված գործողությունների համակարգումը` միասնական հարթակ ստեղծելու միջոցով:
Մասնակիցները վստահություն են հայտնել, որ Բաքվի հռչակագիրը կօգնի իրենց՝ ավելի արդյունավետ պայքարել ֆրանսիական նեոգաղութատիրության դեմ, հանուն արդարության և Փարիզից անկախանալու։

Подписана Бакинская декларация стран, борющихся с французским неоколониализмом
На проходящем в столице Азербайджана первом съезде с участием руководителей движений за независимость неоколоний от Франции подписана Бакинская декларация о создании Международного фронта свободы.
Как сообщает Сaliber.Az, ее подписали представители 14 стран мира, страдающих от колониальной политики Франции.
Отметим, что в подготовке текста декларации приняли участие руководители и члены-активисты более 15 политических партий и движений за независимость Корсики, Меланезии, Полинезии, группы Карибских и Антильских островов, пострадавших от французского колониализма.
При организации Народного объединения за освобождение Гваделупы и при поддержке Бакинской инициативной группы они обсудили пути еще более тесного сплочения в борьбе за независимость, координацию направленных на результат действий для победы над французским колониализмом путем создания единой платформы.
Участники выразили уверенность, что Бакинская декларация поможет им более эффективно бороться против неоколониализма Франции, за справедливость и независимость от Парижа.