Այխան Հաջիզադեն՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովում Մակրոնի հայտարարության մասին
Ցավոք, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությունները Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովում, որոնք արդարացնում են Հայաստանի ռազմականացման քաղաքականությունը և բացահայտ կողմնակալ դիրքորոշում ցուցադրում Ադրբեջանի նկատմամբ, տարածաշրջանում լարվածություն ստեղծելու և խաղաղ գործընթացին խոչընդոտելու Ֆրանսիայի փորձերի ևս մեկ վառ օրինակ են։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն։
«Հիշեցնում ենք ֆրանսիական կողմին, որ պատերազմը, որը մենք մղեցինք Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքներում՝ Հայաստանի 30-ամյա օկուպացիային վերջ դնելու և Ադրբեջանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու համար, մեր երկրի օրինական իրավունքն էր միջազգային իրավունքի շրջանակներում:
Ադրբեջանի ցանկացած ջանք, այդ թվում՝ իր ռազմական ներուժի մեծացումը, ուղղված են եղել և ուղղված են արդար նպատակի հասնելուն: Սակայն դա չի կարելի ասել օկուպանտ Հայաստանի մասին:
Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանը որպես խաղաղասեր երկիր ներկայացնելը, որը շուրջ 30 տարի օկուպացված է պահել ադրբեջանական տարածքները, իրենց հայրենիքից վտարել մոտ մեկ միլիոն ադրբեջանցիների, զանգվածային սպանություններ ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ է կատարել, ցույց է տալիս, թե որքան անարդար է Ֆրանսիայի քաղաքականությունը ինչպես միջնորդության շրջանում, այնպես էլ 44-օրյա Հայրենական պատերազմից հետո։
Կուզենայինք հիշեցնենք նաև, որ հենց Ֆրանսիայի նման պետությունների քաղաքականությունն էր, որ չնպաստեց հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, թույլ չտվեց դադարեցնել Հայաստանի կողմից ադրբեջանական տարածքների օկուպացումը և գրեթե 30 տարի կոծկեց Հայաստանի ագրեսիան։
Հաշվի առնելով վերը նշվածը՝ մենք ևս մեկ անգամ հայտարարում ենք, որ Ֆրանսիայի ջանքերը, որոնք չեն ծառայում խաղաղությանը և ուղղված են տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանը, որևէ արդյունքի չեն տա»,- ընդգծել է Հաջիզադեն։

Айхан Гаджизаде о заявлении Макрона на саммите Европейского политического сообщества
К сожалению, заявления президента Франции Эммануэля Макрона на саммите Европейского политического сообщества, оправдывающие политику милитаризации Армении и демонстрирующие открытую предвзятую позицию по отношению к Азербайджану, являются еще одним ярким примером попыток Франции создать напряженность в регионе и препятствовать мирному процессу.
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявил руководитель пресс-службы министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде.
"Напоминаем французской стороне, что война, которую мы вели на суверенных территориях Азербайджана, чтобы положить конец 30-летней оккупации Армении, восстановить суверенитет и территориальную целостность Азербайджана, была легитимным правом нашей страны в рамках международного права. Любые усилия Азербайджана, в том числе усиление его военного потенциала, направлялись и направлены на достижение справедливой цели. Однако этого нельзя сказать по отношению к Армении, которая является оккупационным государством.
Представление Францией Армении как миролюбивой страны, которая около 30 лет удерживала азербайджанские территории под оккупацией, изгнала около миллиона азербайджанцев со своей Родины, совершила массовые убийства и преступления против человечности, демонстрирует, насколько несправедлива политика этой страны как в период посредничества, так и после 44-дневной Отечественной войны.
Мы также хотели бы напомнить, что именно политика таких государств, как Франция, которая не способствовала мирному разрешению конфликта, не позволяла положить конец оккупации азербайджанских территорий Арменией, на протяжении почти 30 лет прикрывала агрессию Армении.
Учитывая сказанное, мы еще раз заявляем, что усилия Франции, которые не служат миру и нарушают дестабилизацию в регионе, не принесут никаких результатов", - отметил Гаджизаде.