Դեսպան. Եգիպտոսի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները կշարունակեն ամրապնդվել
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում Եգիպտոսի դեսպան Հիշամ Մուհամմեդ Նագի Աբդել Համիդը՝ այս երկրի ազգային տոնին նվիրված պաշտոնական ընդունելության ժամանակ։
Նրա խոսքով, մոտ ժամանակներս կկայանա՝ Ադրբեջանի և Եգիպտոսի տնտեսական, տեխնիկական և գիտական համագործակցության համատեղ հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը կնպաստի Բաքվի և Կահիրեի միջև տնտեսական և առևտրային հարաբերությունների զարգացմանը։
«2023 թվականի սկզբին Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆատտահ աս-Սիսին այցելել է Բաքու, իսկ այս տարվա հունիսին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ Եգիպտոս։ Այս երկու այցերը կարևոր ուղենիշ են դարձել մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում և հսկայական ներդրում կունենան եգիպտա-ադրբեջանական հարաբերությունների զարգացման գործում։ Երկու երկրների նախագահները հետաքրքրություն են հայտնել բազմաթիվ ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները քննարկելու համար, ինչպիսիք են շինարարությունը, տրանսպորտը, դեղագործությունը, էներգետիկան և ենթակառուցվածքները: Որոշվել է հնարավորինս շուտ անցկացնել տնտեսական, տեխնիկական և գիտական համագործակցության համատեղ հանձնաժողովի հերթական նիստը՝ նպաստելու մեր տնտեսական և առևտրային հարաբերությունների զարգացմանը»,- ասել է Հիշամ Մուհամմեդ Նագի Աբդել Համիդը։

Посол: Отношения между Египтом и Азербайджаном продолжат укрепляться
Как сообщает Report, об этом посол Египта в Азербайджане Хишам Мохамед Наги Абдель Хамид заявил во время официального приема, посвященного национальному празднику этой страны.
По его словам, в ближайшее время состоится очередное заседание совместной комиссии по экономическому, техническому и научному сотрудничеству между Азербайджаном и Египтом, которое способствует развитию экономических и торговых отношений между Баку и Каиром.
«В начале 2023 года президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси посетил Баку, а в июне этого года президент Азербайджана Ильхам Алиев посетил Египет. Эти два визита стали важной вехой в развитии наших двусторонних отношений и внесут огромный вклад в развитие египетско-азербайджанских отношений. Президенты двух стран выразили заинтересованность в обсуждении возможностей сотрудничества во многих областях, таких как строительство, транспорт, фармацевтика, энергетика и инфраструктура. Было решено провести следующее заседание совместной комиссии по экономическому, техническому и научному сотрудничеству как можно скорее, чтобы способствовать развитию наших экономических и торговых отношений», - сказал Хишам Мохамед Наги Абдель Хамид.
Египетский дипломат также поздравил Азербайджан с проведением в стране 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) в ноябре этого года, а также Всемирного форума городов (WUF) в 2026 году.