Ամոթ ու անպատվություն. գտածո ազատագրված Հադրութում
Caliber.Az-ի ստեղծագործական կոլեկտիվի գլխավոր, կարելի է ասել, հիմնական առանձնահատկություններից մեկը հանդիսանում է՝ ապագայի համար տեսողական նյութերի պատրաստումը։
Այս մասին ասվում է Caliber.Az-ի YouTube ալիքի ռազմավերլուծական նախագծի նոր թողարկման մեջ։
«Կարող է տարօրինակ հնչել, բայց մենք ապրում ենք պատմական լուրջ գործընթացների ժամանակաշրջանում, որոնց հետքերը, այս կամ այն պատճառով, աստիճանաբար վերանում են գոյությունից՝ իրենց տեղը զիջելով նոր ենթակառուցվածքներին կամ գլոբալ վերակառուցման ծրագրերին»,- շարունակում են նախագծի հեղինակները։
Մինչ Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը նոր դավաճաններ է հավաքում սեփական բանակի բավականին նոսրացած շարքերից, իսկ ոստիկանությունը խոսում է խիզախ փախածների կողմից խլած մեկուկես հազար միավոր հրաձգային, հրթիռային զենքի և նույնիսկ ականների՝ Ադրբեջանի երբեմնի օկուպացված տարածքներից Հայաստան փոխադտման մասին, մենք կանգ կառնենք մեկ պարզ բանի՝ կենդանական վախի վրա, որը գրեթե երեք տասնամյակ հետապնդում էր հայ անջատողականներին:

Позор и бесчестье: находка в освобожденном Гадруте
Одной из главных, можно сказать, основных специфик творческого коллектива Caliber.Az является заготовка визуальных материалов на будущее.
«Как это странно не прозвучит, но мы живем в период серьезных исторических процессов, следы которых по тем или иным причинам постепенно исчезают из бытия, предоставляя свое место новым инфраструктурным или глобальным проектам по реконструкции», - продолжают авторы проекта.
Пока СНБ Армении пакует новых предателей из изрядно поредевших рядов собственной армии, а полиция повествует о конфискованных полуторах тысяч единиц стрелкового, ракетного оружия и даже мин, вывезенных отважными беглецами с некогда оккупированных территорий Азербайджана в Армению, мы остановимся на простом - на животном страхе, который на протяжении почти трех десятков лет не давал покоя армянским сепаратистам.