Կանադացի փորձագետ. Ղարաբաղը կապված է Ադրբեջանի անցյալի և ապագայի հետ
Ադրբեջանը մեծ ջանքեր է գործադրում Ղարաբաղը ողջ տարածաշրջանի համար ժամանակակից մոդել դարձնելու համար:
Այս մասին Caliber.Az-ին ասել է կանադացի փորձագետ Սեբաստիեն Բուսուան։
«Ղարաբաղը կապված է Ադրբեջանի անցյալի ու ապագայի հետ։ Շատ կարևոր է իմանալ, թե ինչպես է վերականգնվելու այս տարածաշրջանը՝ տների կառուցում, մարդկանց վերադարձ այստեղ։ Սա շատ կարևոր է, քանի որ Ղարաբաղը շատ խորհրդանշական տարածաշրջան է, որը սերտորեն կապված է Ադրբեջանի պատմության, մշակույթի, պոեզիայի հետ»,- ասել է Բուսուան։
Նրա խոսքով, շատ կաևոր է ազատագրված տարածքների վերականգնումն ու ինտեգրումը երկրին, այնուհեև՝ տարածաշրջանին։ Ս.Բուսուան նշել է, որ Ադրբեջանը լավ է կատարում այդ խնդիրը՝ վերականգնում է ճանապարհները, կառուցելով շատ ժամանակակից ենթակառուցվածք, այդ թվում՝ Ֆիզուլիի միջազգային օդանավակայանը, իրականացնում է «խելացի քաղաքների» նախագիծը։
«Ղարաբաղը կարող է կապող օղակ դառնալ անցյալի և ապագայի միջև՝ ցույց տալու, որ Ադրբեջանը առաջատար է տարածաշրջանում», - ասել է կանադացի փորձագետը՝ նշելով, որ տրանսպորտային հաղորդակցության վերականգնումը օգուտ կբերի ողջ տարածաշրջանին։

Канадский эксперт: Карабах связан с Азербайджаном прошлым и будущим
Азербайджан прикладывает много усилий, чтобы превратить Карабах в современную модель для всего региона.
Об этом Report заявил канадский эксперт Себастьен Буссуа.
«Карабах связан с Азербайджаном прошлым и будущим. Очень важно знать, как будет восстанавливаться этот регион - строительство домов, возвращение сюда людей. Это очень важно, потому что Карабах - очень символический регион, который тесно связан с историей, культурой, поэзией Азербайджана», - заявил Буссуа.
По его словам, очень важно восстановить освобожденные территории и интегрировать их в страну, а потом и в регион. С. Буссуа отметил, что Азербайджан хорошо справляется с этой задачей, восстанавливая дороги, возводя очень современную инфраструктуру, в том числе Международный аэропорт в Физули, реализуя проект «умных городов».
«Карабах может стать связью между прошлым и будущим, чтобы показать, что Азербайджан - лидер в регионе», - заявил канадский эксперт, отметив, что восстановление транспортных коммуникаций послужит на благо всего региона.